Fiber optik teknisyenleri için eğitmen liderliğindeki eğitimin lider sağlayıcısı olan Light Brigade Teknik Direktörü Sean Kelly, FiberLert hakkındaki düşüncelerini yazdı.

ADÖKSAN YENİ FABRİKA AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ ADÖKSAN YENİ FABRİKA AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Fiber optikteki kariyerinin son 25 yılı boyunca kaliteyi artırmayı, üretim ve kurulumu kolaylaştırmayı amaçlayan çok sayıda yeni ve yenilikçi ürünler gördüğünü söyleyen Sean Kelly, bu yeniliklerin ucuz küçük aparatlardan altı figürlü ekipman parçalarına kadar değiştiğini; efsanevi fiber gericinin, kendi kendini temizleyen bir konektörün ve fiber üzerinden PoE gibi fiber dünyasında kendisinin ve diğerlerinin dilediği birkaç şey olduğunu söyledi. Bunlardan herhangi birini görme şansının yok denecek kadar az olsa da, Kelly'nin dilek/istek listesinde yakın zamanda gerçeğe dönüşen bir şey vardı: Fluke Networks'ten FiberLert™ Canlı Fiber Dedektörü.

FİBERLERT NEDİR?

FiberLert esas olarak, fiber dünyasında çalışmak üzere yeniden keşfi yapılan, elektrik dünyasının gerilim dedektörü benzeri bir araçtır. Kelly, uzun yıllar süresince sadece canlı olup olmadığını kontrol etmek için bir alıcı-vericinin önünde sallayabileceğiniz bir alete, bir çift konektöre veya hatta kabloda bir bükülmeye sahip olmanın güzel olacağını söyledi. Aynı şeyi bir fiber tanımlayıcı, bir güç ölçer veya hatta 2000'lerin başındaki kartta ruh hali ile ilgili şeylerden birisiyle yapılabileceği söylenebilir. Ancak bu araçların her birinin çıkması ve kurulması zaman aldı. "Ve aslında size bilmek istediklerinizin yalnızca bir kısmı anlatıldı." diyor Kelly.

Bu araçlarla ilgili asıl sorun, çift yönlü konektörlerle ilgili. Özellikle LC gibi küçük form faktörlü konektörler ve SENKO'dan CS ve SN ve US Conec'ten MDC gibi yakında popüler olacak USFF/VSFF konektör çözümleri. Bu araçlarla trafiğin varlığını tespit etmek mümkündü ancak hangi fiberin veya çift yönlü bağlantı noktasının veya konektörün canlı olduğunu ayırt etmek zorluydu.

Yalnızca bir sorun giderme veya polarite aracı olarak değil,  bir güvenlik aracı olarak da kullanışlı.

DAHA KOLAY FİBER OPTİK TESTİ

2021 yılının ocak ayının sonlarında, Fluke Networks Ürün Müdürü Adrian Young'ın sahip olduğu yeni bir ürün fikri için Kelly'nin ses tahtası olup olamayacağını görmek için kendisine ulaştıkları o gün, Kelly çok heyecanlandığını söylüyor. Hatta kendisine göstermek için "web kamerası aracılığıyla çalışan bir prototipin" dahi olduğunu dile getiriyor. Bu fikir ve prototip, fiziksel temas olmaksızın canlı bir optik sinyalin varlığına aşırı duyarlı bir fiber optik test cihazıydı (bakır dünyası için her zaman popüler olan Fluke LVD2 Volt Light ve 1AC-II VoltAlert gibi).

Altı ay sonrasında bu konsept, çalışan bir ürün haline geldi. Ürünün deneme için Kelly'nin eline geçmesi birkaç ay sürdü ve ardından bazı lojistik işleri halletmesi de birkaç ayını daha aldı. Ancak sonunda "Fiber Optik 1-2-3" uygulamalı kurs kitlerinin her birine bir FiberLert eklenebildi.

BİR FİBER OPTİK SİNYALİN TESPİT EDİLMESİNİ GÜVENLİ VE DOĞRU HALE GETİRİR

FiberLert fiber optik test aracı, her teknisyenin alet çantasında mutlaka bulunmalıdır diyor Kelly. Yalnızca bir sorun giderme veya polarite aracı olarak değil, aynı zamanda doğrudan görüşlü inceleme kapsamıyla incelemeden önce bağlantının kesildiğini doğrulamak için bir güvenlik aracı olarak da kullanışlı olduğunu dile getiriyor.

FiberLert fiber optik test aracının, minimum eğitim ile kullanımı kolay ve pek çok açıdan faydalı. Kullanım şekli, fiber dünyasına yeni geçiş yapan bakır kullanıcılar ve elektrikçiler için de tanıdık. Kelly, bunun kariyerinde gördüğü en yenilikçi araçlardan birisi olduğunu ve diğer test etme ve sorun giderme araçlarına kıyasla da ucuz olduğunu söylüyor.

FiberLert ile bir optik yolun durumunu doğrulamak kolay ve hızlı oluyor.

Light Brigade'de kıdemli eğitmen ve personel geliştirme lideri olan Phil Shoemaker ise şunları söylüyor:

"Bu aracı sınıftaki öğrencilere gösterebiliyor olmak hoşuma gidiyor. Bir sinyalin varlığını tespit edebilmeyi kolay ve doğru hale getiren, kullanımı basit ve yenilikçi bir araç. Bir çift yönlü alıcı-vericide hangi bağlantı noktasının canlı olduğunu, alıcı-vericinin kendisinin aktif olup olmadığını, sinyalin bir bağlantının veya yama kablosunun uzak ucundan çıkıp çıkmadığını ve bunun A kanalı mı yoksa B kanalı mı olduğunu gösteriyor. Bu, yalnızca fiber ağ sorun giderme veya polarite kontrolü için değil, aynı zamanda artırılmış bir güvenlik önlemi olarak da değerli bir araç. Canlı bir fiber yolu asla kontrol etmemeniz gerektiğini her zaman vurgulamaktayız. FiberLert'ten önce bu süreç, bir tahmin oyunuyla zaman alıcı, çok adımlı bir süreç arasında bir yerdeydi. Ancak FiberLert ile bir optik yolun durumunu doğrulamak kolay ve hızlı oluyor.