Dünya çapında, günlük hayatı kolaylaştırmak için geliştirilen yeni teknolojilerin ve cihazların sayısı arttıkça birçok insan da evlerini dijital olarak dönüştürmenin çeşitli yollarını aramaya başladı. Aklınıza gelebilecek hemen hemen her şeyin akıllı bir versiyonu bulunuyor. Genel olarak bu ürünler, internete bağlı bir şekilde kullanılıyor ve bu sayede telefon, televizyon veya uygulamalarla uzaktan kontrol edilebiliyor. Basit bir sesli komut veya akıllı telefon dokunuşuyla enerji kullanımınızı azaltabilir, en uygun iç mekân havasını oluşturabilir, hava durumunu kontrol edebilir veya uzaktan bağlantılı kameralarla evinizi yabancılara karşı koruyabilirsiniz. Evler için akıllı cihazlar üreten Netatmo’yu bünyesinde barındıran Legrand Türkiye Grubu, evinizi daha akıllı, konforlu ve güvenli bir eve dönüştürmenin 5 yolunu paylaştı:

1.    Güvenliği bir üst noktaya taşıyın
Güvenlik kameraları, duman alarmı, sensörler ve alarmlar ile evinizi daha akıllı bir güvenlik çözümüne kavuşturabilirsiniz.

2.    Enerji tasarrufu sağlayın
Akıllı bir termostat, evinizi sadece ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda doğru sıcaklığa getirir ve paradan tasarruf etmenizi sağlamak için ısıtma ve soğutma sistemlerinizi otomatik olarak ayarlar. Kışın işten döndüğünüzde sıcak bir eve giriş yapmak için tüm gün evi ısıtmak yerine akıllı bir termostat kullanarak evinizden uzaktayken iç mekândaki sıcaklık derecesini kontrol edebilirsiniz.

İnşaat Maliyet Endeksi Yıllık Yüzde 72,78 Arttı, Aylık Yüzde 1,11 Arttı İnşaat Maliyet Endeksi Yıllık Yüzde 72,78 Arttı, Aylık Yüzde 1,11 Arttı

3.    Elektriği uzaktan kesin
Bir akıllı telefon kullanarak aydınlatmaları, elektrikli ev aletlerini, elektrikli araç şarj istasyonlarını ve klima gibi yüksek enerji tüketen cihazları çok kolay bir şekilde kontrol etmek mümkün. Aydınlatmadan prize kadar evinizin tüm kontrolünü elinize almak için akıllı elektrik sistemleri ile bir aydınlatma veya cihaz çok uzun süre açık bırakılırsa bir bildirim almanız mümkünken normal olmayan elektrik tüketimlerini de görebilirsiniz. Artık her şeyi kapatıp açmak için evin içinde dolaşmak ya da tüm cihazlarınızı birer birer fişten çekmenize gerek kalmayacaktır.

4.    Her yerden evinizin konumundaki hava durumunu kontrol edin
Bir akıllı hava durumu istasyonu size evinizden canlı bir veri akışı sağlar. Bir çiftçiyseniz veya fırtınaya eğilimli bir bölgede yaşıyorsanız, kötü hava yoldayken size değerli zaman kazandırabilir. İklimin oldukça istikrarlı olduğu bir yerde yaşasanız bile, bir akıllı hava durumu istasyonu ile toplayabileceğiniz veri miktarını keşfetmek büyüleyicidir. Akıllı hava istasyonu ve aksesuarları ile evdeki konforunuzu optimize etmek için iç ve dış ortamdan ölçümler alarak günlük yaşantınıza adapte olun.

5.    Evinizin hava kalitesini belirleyin
Evinizin iç hava kalitesini hafife almayın. Araştırmalar, evlerin yüzde 96'sında en az bir tür iç hava kalitesi sorunu olduğunu gösteriyor. Bir iç mekân hava kalitesi monitörü, evinizdeki havayı kirleten yaygın nedenler ve diğer hava kalitesi sorunları hakkında gerçek zamanlı olarak rapor vererek bunun üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. Daha sağlıklı bir evde yaşamak için kullanabileceğiniz Akıllı hava kalite monitörü ile sıcaklık, gürültü seviyesi, nem gibi verileri akıllı telefonunuzdan görebilirsiniz. Geçmişe dönük verileri izleyebilir, karşılaştırmalar yapabilirsiniz. Camları ne zaman açmanız gerektiğini uyarı olarak alabilirsiniz.

Editör: Merve Kaya