Gayrimenkul sektöründeki yaşanan sorunlar nedeniyle ev sahipliği oranı giderek azalıyor. Bununla beraber Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında kiracı oranının en yüksek olduğu 4. ülke konumuna yerleşti. Türkiye’de ev sahibi olma oranı yüzde 58’e gerilerken kiracı olma oranının yüzde 42’ye yükseldiğini kaydeden İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, “İnşaat maliyetlerine bağlı olarak konut fiyatlarının son birkaç yıl içerisinde 10 kat artması karşısında ev sahibi olma hayallerinin de ortadan kalktı. Resmi veriler, mevcut tabloyu gözler önüne seriyor.” dedi.

Her yıl yaklaşık 800 bin konut ihtiyacına karşın, krediye erişim zorluğu ve inşaat maliyetlerindeki artış yeni konut üretimini yılda ortalama 400 bin adetle sınırlandığının altını çizen Çulhalık, “Yüksek enflasyon konut kredilerine erişimin zor hale gelmiş olması, arzın yetersiz kalması gibi nedenlerle konuta sahip olmak neredeyse imkânsız hale geldi. Konut üretimi, talebi karşılamayınca fiyat dengesi bozuldu ve konut fiyatları fırladı. Böyle olunca da 2023 yılını konut satışlarında yüzde 17,5 düşüşle kapattık. Bu da 1,2 milyon adet satış demek oluyor. Önceki yılların ortalama satış adetleri 1,5 milyon adet civarında seyrediyordu.” diye konuştu.

Gayrimenkul Sektörü Durgunluğunu Ticari Binalar Aşacak Gayrimenkul Sektörü Durgunluğunu Ticari Binalar Aşacak

ALMANYA KİRACI ORANI EN YÜKSEK ÜLKE 

Avrupa Birliği’nde konut sahipliği oranının yüzde 70 seviyesindeyken Türkiye’de bu oranın yüzde 58 olduğunu belirten Çulhalık, Avrupa ülkelerindeki konut sahibi olma oranlarıyla ilgili de bilgi verdi.

Çulhalık, “Avrupa’daki tablo çok farklı. Avrupa İstatistik Ofisi verilerine göre AB’de yaşayan nüfusun yüzde 69,9’u kendi konutlarında yaşıyor. Ev sahipliği oranı Almanya’da yüzde 54,2. Danimarka’da ise yüzde 59,2 seviyelerinde bulunuyor. Aynı oranın Hırvatistan’da yüzde 90,5 Macaristan’da yüzde 91,7 Slovakya’da yüzde 92,9 Romanya’da ise yüzde 95,3 seviyelerinde olduğu görülüyor. AB nüfusunun yüzde 30,1’i ise kiralık konutlarda yaşıyor. Almanya yüzde 50,9 ile kiracı oranı en yüksek ülke olarak öne çıkıyor. Almanya’yı yüzde 45,8 ile Avusturya, yüzde 40,8 ile Danimarka, yüzde 35,3 ile Fransa izliyor.” dedi.
 

Editör: Merve Kaya