Entek Otomasyon Genel Müdürü Doğan Kemal Hacıahmet, Robot Yatırımları Zirvesi’nde öne çıkarmayı planladıkları ürün ve uygulamaları ST Endüstri Haber’e anlattı. Robot Yatırımları Zirvesi’nde öncelikle Denso’nun yeni ürünü olan Kolaboratif Robot Cobotta PRO’yu ziyaretçileriyle buluşturacaklarını söyleyen Hacıahmet, bu vesileyle ilk lansmanı gerçekleştirecek olacaklarını duyurdu.

ENDÜSTRİYEL ROBOT HIZINA ÇIKABİLİYOR

Cobotta PRO, isminden de anlaşılacağı üzere Denso’nun yılları aşan robot üretiminden elde ettiği tecrübeyi yansıtan bir ürün. Kullanımı ve elle öğretmesi son derece kolay olan bu ürün, gerektiğinde endüstriyel robot hızına çıkabilen gelişmiş güvenlik özellikleriyle, operatörlerle birlikte çalışmaya son derece uygun bir robot. Doğan Kemal Hacıahmet, “12 kilograma kadar yük taşıma kapasitesi ve 1300 mm’ye ulaşan erişim mesafesiyle Cobotta PRO’nun müşterilerimizin üretkenliğini ve verimliliklerini artıracağına inanıyoruz” diye konuştu.

Cobotta PRO ile, Piab firmasının COBOT’lar için geliştirdiği yeni KSL serisi vakum gripperının da ilk tanıtımını Zirve’ye özel planladıklarını belirten Hacıahmet şöyle devam etti: “KSL serisi doğrudan COBOT’larda kullanılmak için çok hafif malzemelerden yapılmış olup kendi ağırlığının yirmi katına kadar olan yükleri kaldırma işleminde güvenle kullanılabilmektedir. Sünger kısmı manyetik olarak bağlı olup, çıkartılıp takılması, bakımı çok kolay bir ürün olduğundan oldukça kullanıcı dostu olarak tanımlayabiliriz.

Fabrika otomasyonu konusunda dünya lideri markamız KEYENCE’den ise ‘Smart, Simple, Stable’ olarak tanımladığımız gelişmiş görüntü işleme sistemleri, sensörler, sistem emniyeti ve kod okuyucu ürün gruplarımızdaki teknolojik gelişmeleri canlı demolar ile ziyaretçilerimiz ile buluşturmayı planlıyoruz.”

ÜRETİM KAPASİTESİNDE VERİMLİLİK ARTIŞI

Entek Otomasyon’un Türkiye’de üretimi olan birçok firmada, robot ve robotik görüntü işleme sistemleri ile ilgili çözümleri bulunuyor. Örnek olarak 2023 yılının başında, özel makinalar yapan bir müşterisiyle ile 45 metre uzunluğunda bir hat üzerinde çalışan 12 adet robot ve 2 adet görüntü işleme sistemi ile kapı kilit mekanizmasının komple montaj sürecini gerçekleştirdiklerini anlatan Hacıahmet, bu proje sayesinde iş ortaklarının üretim kapasitesinde yaklaşık %30-%40 oranında bir verimlilik artışı sağlandığının da altını çizdi.

VOLVO’NUN ELEKTRİKLİ ARAÇLARINI FANUC ROBOTLARI ÜRETECEK VOLVO’NUN ELEKTRİKLİ ARAÇLARINI FANUC ROBOTLARI ÜRETECEK

Bir başka örnek olarak, fındık üretiminde kabuk soyma işlemi sonrasında kabukları kalmış fındıkların ayrıştırılması için yaptıkları görüntü işleme sistemi destekli bir robot projesini gösteren Hacıahmet, “Bu sayede hattan geçen kabuklu fındıklar kamera ile algılanmakta, fındıkların konum bilgileri robotlara aktarılmakta ve robotlar da bu kabuklu fındıkları, kendi hareket alanları içerisinde geldiğinde vakumla ürünü banttan almaktadır. Kurduğumuz sistem dakikada 400 adet fındığa kadar ayıklama işlemini gerçekleştirme kapasitesine sahiptir. Bu sayede hem iş gücü hem de verimlilik olarak ciddi bir fayda sağlandı” diye konuştu.

Doğan Kemal Hacıahmet şirketin yıl sonu hedefleri ve yeni projelerine ilişkinse şöyle konuştu: “

Entek Otomasyon olarak bizim vizyonumuz dünyadaki son ve ileri gelen teknolojileri Türkiye endüstrisi ile buluşturmak ve iş ortaklarımıza rekabetlerinde avantaj sağlamaktır. Attığımız her adımımız da bunu destekliyoruz. İşte bu sebeple endüstriyel otomasyon konusunda en ileri teknolojilerin kaynağı Japonya’da 29 Kasım – 2 Aralık 2023 tarihlerinde düzenlenen IREX Robot ve Robot Teknolojileri Fuarını 12 kişiden oluşan teknik ekibimiz ile ziyaret ettik. Alanlarında dünya lideri olan global partnerlerimiz olan KEYENCE ve DENSO’yu tesislerinde ziyaret ettik. Onların tecrübelerini kendi tecrübelerimiz ile birleştirerek endüstrimize neleri, nasıl sunabileceğimizi konuştuk.

Yeni dönem projelerimizden bahsetmek gerekirse, 2024 yılında Cobotto PRO ile ilgili önemli hedeflerimiz var. Yine KEYENCE markamız altındaki ürün gruplarımızda hem sensör grubunda hem de ölçüm grubunda yeni ürün lansmanları planlıyoruz. Özellikle yılbaşından hemen sonra sunacağımız yeni emniyet ürünümüz KEYENCE GS serisinin robotik sistem imalatçılarına sunacağı pek çok fayda var. Yeni ölçme sistemlerimiz özellikle robotlarla birlikte kullanıldığında pek çok proseste süreleri kısaltarak hem programlamayı kolaylaştıracak hem de hassasiyeti artıracaktır.

2024 yılı için hedeflerimizi, kolaboratif robotları endüstrimize daha çok sunmak ve ürün gamımıza eklediğimiz son teknolojilere sahip ürünler sayesinde endüstrimizin ihtiyaçlarına çözümler sunarak iş ortaklarımızın verimliliklerini arttırmalarında katkı sağlamak olarak özetleyebiliriz.”