YEKA RES-3 YARIŞMALARI SEKTÖRÜ HEDEFE YAKLAŞTIRACAK

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Arıcı, “Rüzgar enerjisinde yakın zaman içerisinde 10 bin MW’a ulaşacağız. YEKA RES-3 ile 1,6 milyar avro yatırım olacağını öngörüyoruz" dedi.

YEKA RES-3 YARIŞMALARI SEKTÖRÜ HEDEFE YAKLAŞTIRACAK
EndüstrideAra - Haber Detay

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Arıcı, rüzgar enerji sektörünün geldiği noktayı ve YEKA RES-3 yarışmalarının sektöre sağlayacağı avantajları anlattı. Arıcı, “Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları Rüzgar Enerjisi Santralleri-3 (YEKA RES-3) yarışmalarının her ölçekte yatırımcı için başvuru imkanı sağlayacak. Yakın zaman içerisinde rüzgar enerjisinde 10 bin MW’a ulaşacağız. YEKA RES-3 başvuruları, 20-90 MW aralığında olacak ve önceki YEKA ihaleleri kapsamında 6 il dışında kalan 75 il ve 42 bölge için yapılacak.” dedi.  

“SEKTÖRE YATIRIM YAPMAK İSTEYEN HERKESE İMKAN SAĞLANACAK”

Arıcı, YEKA RES-1 ile yüzde 65 yerlilik oranına ulaşıldığını dile getirirken YEKA RES-2’nin hem yerlilik hem de ölçek ekonomisinde yeni bir tecrübe getirdiğini belirtti. Arıcı, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Türkiye'nin tamamında rüzgar varlığının bir işareti olan YEKA RES-3 ise her ölçekte yatırımcı için başvuru imkanı sağlıyor. Aynı zamanda megavat başına toplam 35 gigavatsaat üretim üzerinden enerji alımı en yenilikçi yaklaşım olarak karşımıza çıkıyor.  Rüzgarda mini YEKA yarışmalarıyla sektöre yatırım yapmak isteyen herkese imkan sağlanacak. "İhalelerin küçük miktarlarda yapılmasının iki anlamı var. Birincisi, 20 ila 90 megavat aralığı her ölçekte yatırımcıyı çekecektir. İkincisi, megavat başına toplam 35 gigavatsaat üretim üzerinden enerji alımı, geliştirilen her proje için her rüzgar gücünde teklif verme imkanı sağlanıyor. YEKA RES-3 ile birlikte toplam 6 bin megavat YEKA projemiz oluşacak. Şu anda işletmede olan yaklaşık 9 bin 600 megavat projemizin üzerine yaklaşık da 2 bin 500 megavat inşa halinde projemiz bulunuyor. Yakın zamanda rüzgarda 10 bin megavatı kutlayacağız. 2023 hedeflerimize gururla yaklaşmanın mutluluğunu yaşıyor ve 'rüzgar bize yeter' diyoruz. YEKA RES-3 ile 1,6 milyar avro yatırım olacağını öngörüyoruz” dedi. (AA)
 
 

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2021, 08:21
YORUM EKLE

Kontek

Aha

Dergiler