banner1322
x

VEP TÜRKİYE’NİN ENERJİ TİCARİ MERKEZİ OLMASINI SAĞLAYACAK

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Vadeli Elektrik Piyasası (VEP) ve Vadeli Doğalgaz Piyasası (VGP) sayesinde Türkiye'nin enerji ticaret merkezi olma yolunda önemli rol üstleneceğini açıkladı.

VEP TÜRKİYE’NİN ENERJİ TİCARİ MERKEZİ OLMASINI SAĞLAYACAK
Makine Zirvesi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, yeni devreye giren Vadeli Elektrik Piyasası (VEP) ve ekimde devreye alınacak olan Vadeli Doğal Gaz Piyasası (VGP) ile Türkiye'nin enerji ticaret merkezi olmasını sağlayacağını açıkladı. 

“GELİŞMİŞ PİYASALARDAKİ ENSTRÜMANLARI DEVREYE ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “Bu dönüşüm küresel enerji piyasalarından ayrı düşünülmemesi gereken ve bölgesel dinamiklerle birlikte alınması gereken bir durumdur. Bölgemizde birçok ülkenin enerji borsası kurma niyeti ve çabası var ama enerji piyasamızın büyüklüğü bize ölçek ekonomisi avantajı sağlıyor. Son dönemlerde enerji talebimizin bölgemizdeki diğer ülkelerle kıyaslanmayacak kadar yüksek hızlarda artıyor. Bu da dinamizmimizi de güçlendiriyor. Elektrik ve doğal gaz piyasalarının her gün derinleşen ve artan cazibesiyle bölgesindeki diğer piyasalar için bir çekim merkezi olmasını hedefliyoruz.  Gelişmiş piyasalardaki enstrümanları devreye almaya devam edeceğiz. Bugün VEP ve ekim ayında da VGP'nin devreye girmesi Türkiye'nin enerji ticaret merkezi olma yolunda önemli bir dönüm noktası olacaktır." dedi.
 

YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını