TURSEFF'İN FİNANSE ETTİĞİ PROJE 1. 800'Ü AŞTI

2020 yılında TurSEFF kapsamında değerlendirilerek finansmanına katkıda bulunulan 300 yeşil projeyle toplam finanse edilen proje sayısı 1.800'ü geçti. Sağlanan finansman miktarı ise 666 milyon avro oldu.

TURSEFF'İN FİNANSE ETTİĞİ PROJE 1. 800'Ü AŞTI
Enerji Zirvesi

Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TurSEFF) 2020 yıl sonu değerlendirilmesinde bulundu. Yıl içerisinde toplam 1800’den fazla yeşil proje geliştirilmesine katkı sağlayan TurSEFF,  koronavirüs salgınına rağmen birçok yeni yeşil projenin hayata geçirilerek finanse edildiği bir yıl olduğunu belirtti. 

“EKONOMİYE DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEK”

Açıklamada görüşlerine yer verilen TurSEFF Proje Direktörü ve Stantec Türkiye Genel Müdürü Dr. Murat Sarıoğlu, TurSEFF'in gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında bilgi verdi. Sarıoğlu, 2010 yılında gerçekleştirilen tanıtımından sonra yeni projelerle daha büyük bir sinerji yaratıldığı belirtti. Bu projelerden biri olan MidSEFF’i şu sözlerle anlattı: “EBRD daha büyük yeşil yatırımlara odaklanan MidSEFF projesi ve konutlarda enerji verimliliği yatırımları için geliştirdiği TuREEFF projesi gibi diğer paralel projeler arasında bir sinerji yarattı. Bu sayede sürdürülebilir yatırımlarının hayata geçmesi noktasında önemli bir rol üstlendi” dedi. Sarıoğlu, "Bu üç 'SEFF' projesi ile özel sektör yatırımları için önemli bir adım oldu. Çünkü toplam kaldıraç etkisi 2 milyar avroyu aştı. Bugün artık proje olarak 10’uncu yılı geride bıraktık. Bu çabalarda yalnız olmadığımızı ve şimdi başka organizasyonların da yeşil ekonomi ve finansmanına odaklandığını mutlulukla görüyoruz. TurSEFF, teknik destekli yeşil finansman çözümleriyle Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya ve destek vermeye devam edecek” dedi. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2020, 13:51
YORUM EKLE

Aemot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını