TÜRKİYE’DE “RES 4.0” DÖNEMİ BAŞLADI

Doç. Dr. Cenk Sevim küresel ölçekte yenilenebilir enerjiye 235 milyon dolar yatırım yapıldığını belirterek Türkiye’de RES 4.0 döneminin başladığını söyledi.

TÜRKİYE’DE “RES 4.0” DÖNEMİ BAŞLADI
Endüstrideara

Enerji sektörüyle ilgili 2020 yılında yaşanan gelişmeler hakkında değerlendirme yapan Doç. Dr. Cenk Sevim, “Tüm dünyada yaşanan koronavirüs salgınına rağmen yenilenebilir enerji alanında küresel çapla 235 milyon dolar yatırım gerçekleştirildi. Santrallerde kullanılan teknolojiler baş döndürücü bir hızla gelişiyor. Türkiye’de bu dönüşümü en yakından izleyen yatırımlar arasında yer alıyor.” dedi.  

7/24 ON BİNLERCE VERİ TOPLANIYOR

Operasyonda olan rüzgâr türbinlerinde yer alan yüzlerce sensörden gerçek zamanlı olarak on binlerce yüzlerce verinin toplanıp depolandığına dikkat çeken enerji santrallerinde bir gün boyunca on binlerce veri toplandığına değinen Sevim, bu durumun önemini şu sözlerle anlattı: “Akıllı elektrik şebekelerine olan eğilim her geçen gün artıyor. Yaşanan bu değişimle birlikte rüzgar enerji sektöründe akıllı teknolojiler ve dijitalleşme kullanılmaya başlandı. Kullanılan akıllı teknolojiler enerji üretim tahminini ortaya koyuyor. Bu da uygulama alanlarından ikisinin büyük veri analize ve yüksek doğruluk seviyesine ulaşmasıyla gerçekleşiyor. Veri birleştirme ve veri madenciliği metotları bu anlamda öne çıkıyor. Bu sayede hem operasyonel verimlilik artıyor hem de işletme – bakım maliyetleri azalıyor” dedi. 
 

YORUM EKLE

Legrand

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını