TÜRKİYE, YENİLENEBİLİR ENERJİNİN MERKEZİ OLACAK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Türkiye hem kaynak hem teknoloji hem de piyasalar bazında yenilenebilir enerjinin merkez ülkesi olacak." dedi.

TÜRKİYE, YENİLENEBİLİR ENERJİNİN MERKEZİ OLACAK
EndüstrideAra - Haber Detay

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karapınar Güneş Enerji Santrali’nde teknik incelemelerde bulundu ve SCADA merkezinin temel atma törenine katıldı. Törende konuşma gerçekleştiren Dönmez, “Yenilenebilir enerji teşviki ve yaygınlaştırılması için Yeşil Tarife, YEK-G ve Vadeli Elektrik Piyasası’nın açılması gibi önemli adımlar atıldı. Elektrik ihtiyacımızın önemli bir bölümünü yerli kaynaklardan karşılıyoruz. Ayrıca elektriğin fiyatlandırılmasının yapıldığı bir enerji merkezi olmak için önemli bir hamle yaptık. Türkiye hem kaynak, hem teknoloji hem de piyasalar bazında yenilenebilir enerjinin merkez ülkesi olacak." dedi. 

“AVRUPA’DA 7’NCİ SIRADAYIZ”

Son yıllarda Türkiye'de yenilenebilir enerjinin geldiği noktaya dikkati çeken Dönmez, "3-4 yıldır devreye aldığımız toplam kurulu gücün yüzde 90’ından fazlası yenilenebilir enerji kaynaklarından geliyor. Özellikle rüzgar ve güneş özelinde baktığımızda rüzgarın 20, güneşin neredeyse 10 yıllık bir mazisi var. Bugün rüzgar enerjisinde 9 bin 660 megavat ile dünyada 12'nci, Avrupa’da 7'nci sıradayız. Güneş enerjisinde ise 7 bin 154 megavat ile dünyada 13'üncü, Avrupa’da 7'nci sıradayız." diye konuştu. Dönmez, YEKA RES-3 için 12 Ekim'de başvuruların alınacağını belirterek, yarışmaların yılın son çeyreğinde yapılacağını ifade etti. (AA)
 
 

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2021, 13:57
YORUM EKLE

Kontek

Aha

Dergiler