TÜRKİYE, YENİ TEŞVİKLERLE GES'TE YATIRIM MERKEZİ OLACAK

GENSED Asbaşkanı Tolga Murat Özdemir, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın rüzgâr ve güneş yatırımlarına yönelik açıkladığı yeni teşvikler ile Türkiye'nin GES’te yatırım merkezi olacağını söyledi.

TÜRKİYE, YENİ TEŞVİKLERLE GES'TE YATIRIM MERKEZİ OLACAK
Endüstrideara

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Asbaşkanı Tolga Murat Özdemir, Türkiye'yi GES sektöründe bölgesinde adeta bir yatırım ve üretim üssü haline getirecek yeni kararlarla ilgili bir açıklama yaptı. "Cumhurbaşkanımızın sektörümüze yönelik yeni teşvik ve desteklerinin ardından Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) geçtiğimiz günlerde açıkladığı, GES sektörünün önünü açıçı nitelikte bir dizi karar sektörümüz açısından çok sevindirici diyen Özdemir, yeni kararlar çerçevesinde güneş ve rüzgâr enerjisi yatırımları için 2787 MW’lık kapasitenin EPDK'ya bildirilmesinin, sektöre yeni yatırımcılar ve üreticiler kazandıracağını söyledi. Ülkemizin yeni yatırımlarla, uluslararası alanda çok daha efektif hale geleceğini ifade eden GENSED Asbaşkanı Özdemir, "Sektörümüze hem yeni bir soluk hem de yeni bir bakış açısı getirecek yeni kararlar, Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığını azaltacaktır" diye konuştu.

"TÜRKİYE GES SEKTÖRÜ ULUSLARARASI BİR MARKA OLMA YOLUNDA İLERLİYOR"

Güneş enerjisi yatırımcılarına sağlanacak vergi istisnası ve prim desteği gibi teşviklerin sektörde yatırımları artıracağına inandıklarını da kaydeden Özdemir, EPDK'nın rüzgâr ve güneş enerjisi yatırımları için yeni kapasite kararı ile sanayiciler ve tarımsal sulama abonelerinin lisanssız elektrik üretim yatırımlarının sözleşmedeki güçlerinin iki katına kadar ulaşabileceğine yönelik kararlar, sektörde büyük sevinçle karşılandığını söyledi. Güneş ve rüzgâr enerjisi yatırımcılarına KDV istisnası ve gümrük vergisine ilave olarak yüzde 30 oranında vergi indirimi ve 6 yıl boyunca sigorta prim işveren hissesi desteği sağlanacak olmasının pandemi sonrası sektörü oldukça rahatlatacağını da söyleyen GENSED Asbaşkanı Özdemir, Türkiye'nin GES ekipman üretim maliyetleri konusunda ekonomik fiyatlarla rekabetçi bir üretim çizgisinde olduğunu, Türk GES sektör üreticilerinin uluslararası bir marka olma yolunda ilerlediğini kaydetti.

TARIMDA 100 MİLYAR TL'YE YAKIN YENİ GES PROJELERİ

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati'nin geçtiğimiz günlerde, Türkiye çapında 100 milyar liraya yakın GES ile tarımsal sulama projesi yatırımlarının gerçekleştirileceğini açıklamasıyla ilgili de konuşan GENSED Asbaşkanı Tolga Murat Özdemir, "Yeni gelişmeler ışığında Türkiye'nin her yerinde yeni GES'lerin yapılacak olması sektörümüzü heyecanlandırdı. Çiftçilerin elektrik maliyetlerini azaltmak ve fazla elektrik üretimlerini de satarak gelir elde etmesine imkan tanıyacak yeni gelişme, sektörümüze heyecan kattı. Proje ile Türkiye yeni 1.000 MW’lık bir kurulu güç kazanım daha elde edecek" dedi. Son gelişmelerin Türkiye’de GES sektörünü yatırım merkezi yapacağının da altını çizen GENSED Asbaşkanı Tolga Murat Özdemir, "Lisanssız güneş enerjisi üretimi konusunda alınan son kararlar da Türk GES sektörünün cazibesini daha da artıracak. Özellikle lisanssız güneş enerjisi üretimi adına çok sevindirici gelişmeler var. Kararlar, Türkiye'nin en büyük ticaret partneri olan Avrupa Birliği'nin Yeşil Mutabakat kapsamında sınırda karbon vergileri uygulamaya hazırlandığı bir dönemde sanayi işletmeleri için müjde anlamına geliyor. Ülkemizde güneş enerjisi yatırımları her geçen gün çok daha cazip hale geliyor" açılamasında bulundu. 
 

YORUM EKLE

Aemot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını