banner1322
x

TURCAS PETROL FİNANSAL PERFORMANSINI İYİLEŞTİRMEYİ SÜRDÜRECEK 

Turcas Petrol A.Ş. CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Batu Aksoy, “Akaryakıt ve elektrik sektöründe faaliyet gösteren tüm iştirak operasyonlarımızda güçlü bir performans sergiledik.  2022 ilk çeyrekte de bu durum devam etti” dedi. 

TURCAS PETROL FİNANSAL PERFORMANSINI İYİLEŞTİRMEYİ SÜRDÜRECEK 
Makine Zirvesi

Turcas Petrol, 2021 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Turcas Petrol A.Ş. CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Batu Aksoy, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Banu Aksoy Tarakçıoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Timuçin Tecmen, üst yönetim ve hissedarların katılımıyla Şirket Merkezi’nde gerçekleşti. Toplantı kapsamında 2021 yılına ait faaliyetler, finansal tablolar, Bağımsız Denetim Kuruluşu Raporu ve Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu değerlendirmeye alındı. Toplantıda ayrıca 2021’in finansal tablolar görüşüldü ve onaylandı. 2021 yılına ilişkin kâr payı dağıtılmamasına yönelik karar da verildi.

“ÜLKEMİZE YENİ BİR DOĞRUDAN YABANCI SERMAYE GİRİŞİ SAĞLADIK” 

Toplantıda konuşma gerçekleştiren Turcas CEO’su Batu Aksoy, “Enerji odaklı yatırımlarımız ile birçok birleşme ve satın alma çalışmaları yaptık. Gündemimizde son olarak Turcas Kuyucak Jeotermal Elektrik Santrali’ndeki tüm hisselerimizi Fransız menşeli Albioma’ya devrettik. Türkiye’ye uzun vadeli ve doğrudan yabancı sermaye yatırımı getirdiğimizden dolayı mutluyuz. Bu işlem ile Turcas Petrol’ün konsolide finansal borçluluğunu da önemli seviyede azalttık. Stratejimizi de başarıyla hayata geçirdik” dedi. 

“2021 YILINDA LİDERLİĞİMİZİ KORUDUK” 

Aksoy, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Turcas Petrol’ün 91 yıllık geçmişi bulunuyor. Tüm operasyonlarımızda iştiraklerimizde güçlü bir performans izledik. Turcas olarak; akaryakıt ve madeni yağlar sektöründeki iştirakimiz Shell & Turcas Petrol’de, Türkiye çapında 1.150’yi aşkın Shell markalı istasyon ağı, akaryakıt terminalleri, madeni yağ üretim ve pazarlama faaliyetleri ile 2021 yılında 55,5 Milyar TL net satış hasılatına ulaştık. Performansımız neticesinde Türkiye ekonomisinin önde gelen şirketlerinden biri olduk. Derince Madeni Yağ Fabrikamızdan 60’tan fazla ülkeye ihracat yaptık. Shell & Turcas; 2021 sonu itibariyle EPDK verilerine göre istasyonlardan direkt yapılan akaryakıt satışlarında %19,1 ile pazar liderliğini korudu. 2022 ilk çeyrekte de bu performans yükselerek devam etmektedir. Elektrik üretimi alanında ise 2021 yılında zorlu piyasa şartlarına rağmen kendi tarihimizin en yüksek yıllık üretim miktarına ulaşarak ulusal enerji sistemine 4,4 Milyar kWh elektrik temin ettik. Emre amadeliğin kritik öneme sahip olduğu bu dönemde 800 MW kurulu gücündeki Denizli Kombine Çevrim Elektrik Santralimiz, ülkenin artan elektrik ihtiyacının sağlanmasında önemli bir pay sahibi olmaya devam etti.” 
 

YORUM EKLE

Legrand

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını