banner1322
x

TOPRAKLAMA UYGULAMALARINDA BAKIR KULLANIMI ZORUNLU MU?

Yılkomer Genel Müdürü Serdar Aksoy topraklama uygulamalarında bakırın zorunlu olmadığına dikkat çekerek farklı alternatiflerin olduğunu vurguladı.

TOPRAKLAMA UYGULAMALARINDA BAKIR KULLANIMI ZORUNLU MU?
Endüstri 40 Zirvesi

Topraklama uygulamalarında bakır kullanımı ülkemiz genelinde çok yaygın durumdadır. Her türlü topraklama uygulamasında som bakır elektrot ve som bakır iletkenler kullanılmaktadır. Bakır fiyatlarındaki artış oranının döviz artış oranından daha fazla olduğu ülkemizde neden her uygulamadan bakır kullanımı tercih ediliyor diye teknik açıdan sorgulamamız gereken bir dönemdeyiz. Ülkemizde her yıl milyonlarca dolar bakır toprağa gömülmekte ve birçok proje firması tüm projelerde bakır ekipmanlar ile teknik çizimlere devam etmektedir. Aşağıdaki grafikten de görüleceği üzere bakır fiyatlarında özellikle son 1-2 yılda ciddi bir artış göstermektedir. Daha somut bir örnek sunmak istersek son 3 yılda 50mm2 kesitli som bakır topraklama iletkeni metresi 9 TL mertebesinden 45 TL seviyesine çıkmıştır.

TEKNİK BİR SORUN MEYDANA GELMİYOR 

Bakır iletken ve elektrotlarla yapılan topraklamalar standartlara uygun olarak üretilmiş galvaniz çelik, paslanmaz çelik ya da bakır kaplı çelik ürünlere göre ciddi bir fayda sağlamamaktadır. Evet bakırın iletkenliği daha fazladır ancak hem yıldırımdan korunma hem de topraklama uygulamalarında standartlar kapsamında bakır kullanımı zorunlu değildir. Bakır kullanmadığımızda sistem kurulumundaki topraklama değeri ya da yıldırımın toprağa ulaşması ile teknik bir sorun meydana gelmemektedir.

Özellikle telekomünikasyon firmalarında yaşadığımız en büyük sorun ise bakırın bu kadar değer kazanmasına paralel olarak sürekli iletkenlerin çalınmasıdır. Bu durum hem şirketlere ciddi ekonomik kayıp yaratmak da hem de iletişim altyapısında ciddi kesilmelere yol açmaktadır. Ayrıca yıldırım iniş iletkeni çalınan bir sistemin oluşturacağı risk oldukça fazladır, olası bir yıldırım darbesinde sistemin yaşatacağı hasarın geri dönüşümü olmayabilir.

Bakır iletkenlerin sökülerek çalınması yerine yeni ekipman alımı hasarı kadar müşteri memnuniyetsizliği, işçilik gibi diğer gider kalemlerini de beraber getirmektedir. Bu sorunlardan yola çıkarak başta GSM sektörü olmak üzere tüm uygulamalarda hem ülkemiz ekonomisine katkı sağlayacak hem de hırsızların önünü kesecek teknik açıdan uygun alternatif ürünlerin kullanımını Yılkomer olarak öneriyoruz.

FARKLI ALTERNATİFLER DEĞERLENDİRİLEBİLİR 

Birçok uluslararası yıldırımdan korunma ve topraklama üretici firmanın ürün gamında bakır iletkenler yer almamaktadır. Yıldırım iniş sistemlerinde Alüminyum ve Galvaniz iletkenler ya da iyi bir alternatif olarak Bakır kaplı Alüminyum iletkenler tercih edilebilir. Topraklama uygulamalarında galvaniz, paslanmaz çelik ürünler, yine bakır kaplı çelik ürünler kullanımı alternatif olarak değerlendirilebilir. IEC 62305 Standartı uyarınca yıldırım iniş için iletken seçim tablosu aşağıdaki şekilde yer almaktadır. İzoleli iniş sistemlerinde ise 28mm2 kesitli kabloya izin verilmektedir. Buradan yola çıkarak doğru kesit ve standarta uygun ürün seçimi ile tesislerimizi daha ekonomik koruma altına alabiliriz.
 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2021, 11:48
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını