banner1013
x

TEMİZ ENERJİ TEKNOLOJİLERİNDE TALEP PATLAMASI YAŞANACAK

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) “Temiz Enerji Dönüşümünde Kritik Minerallerin Rolü” isimli rapor hazırladı. Rapora göre temiz enerji teknolojilerindeki kritik mineral ihtiyacı 6 kat artacak.

TEMİZ ENERJİ TEKNOLOJİLERİNDE TALEP PATLAMASI YAŞANACAK
EndüstrideAra3

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) “Temiz Enerji Dönüşümünde Kritik Minerallerin Rolü” isimli rapor hazırladı. Rapora göre iklim değişikliğiyle mücadele hedeflerinin başarıya ulaşması için kilit önem taşıyan temiz enerji teknolojilerinde kritik minerallere yönelik talebin yükselmesi bekleniyor. Bu minerallerin tedarikinin hızla artırılması ve hükümetlerin potansiyel riskine karşı şimdiden harekete geçmesi gerekiyor. Rapor kapsamında lityum, nikel, bakır, kobalt ve nadiri toprak elementleri küresel enerji dönüşümü konusunda büyük öne taşıyacağı belirtiliyor. 

“KRİTİK MİNERALLERİN TEDARİĞİNDE UYUMSUZLUK VAR” 

IEA Başkanı Fatih Birol, konuyla ilgili açıklama gerçekleştirdi. Birol, “Veriler dünyadaki güçlü iklim hedefleri ve bu hedeflerin gerçekleştirilmesinde temel rol oynayan kritik minerallerin tedariki arasında bariz bir uyumsuzluk olduğunu belirtiyor. Bunlar aşılmayacak zorluklar değil fakat hükümetlerin iklim taahhütlerini nasıl aksiyona dönüştürecekleri konusunda açık sinyaller vermesi gerekiyor. Şu anda ve birlikte hareket ederek, hükümetler fiyat oynaklığı ve tedarik sıkıntılarına yönelik riskleri önemli ölçüde azaltabilirler. Bu kırılganlıklar dikkate alınmazsa, temiz enerji geleceğine doğru olan küresel gelişimi yavaşlatabilir ve daha maliyetli hale getirerek iklim değişikliğini önlemeye yönelik küresel çabaları da sekteye uğratabilir. 21. yüzyılda enerji güvenliği bu parametrelerden oluşuyor.” dedi.  (AA)

YORUM EKLE

Kontek

Aha

Dergiler