banner1322
x

TEMİZ ENERJİ DÖNÜŞÜMÜYLE SIFIR EMİSYON HEDEFİNE ULAŞILABİLİR

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, küresel emisyonların üçte ikisinin gelişen ülkelerin oluşturduğunu söyleyerek sıfır emisyon hedefinin temiz enerji dönüşümünün hızlanmasına bağlı olduğunu belirtti.

TEMİZ ENERJİ DÖNÜŞÜMÜYLE SIFIR EMİSYON HEDEFİNE ULAŞILABİLİR
Endüstrideara

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, sıfır emisyon hedefleriyle ilgili bilgi vererek temiz enerji dönüşümüyle ilgili yatırımların artması gerektiğine dikkat çekti. Birol, “Küresel emisyonların üçte ikisini gelişen ülkeler oluşturuyor. Önümüzdeki 30 yıl içerisinde emisyonlardaki büyümenin neredeyse tamamı bu ülkelerden kaynaklanacak. Bu ülkelerde temiz enerji dönüşümü sağlayacak yatırımların artması gerekiyor.” dedi. 

“KÜRESEL BİR ÇABA GEREKİYOR”

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) "2021 Davos Gündemi" haftası kapsamında düzenlenen "Temiz Enerji Dönüşümünü Hızlandırmak" başlıklı oturumda konuştu. Gerçekleştirdiği konuşma kapsamında sıfır emisyon hedefinin gerçekleştirilebilmesi için küresel bir çaba gerektiğini belirtti. Birol, konuşmasına şu şekilde devam etti. "Emisyonların pasaportu yok. Herhangi bir şehir yaşanan gelişmeler tüm dünyayı ilgilendiriyor. Bugün küresel emisyonların üçte ikisinden fazlasını gelişen ekonomiler oluşturuyor. Önümüzdeki 30 yıl içerisinde emisyonlardaki büyümenin neredeyse tamamı bu ülkelerden kaynaklanacak. Eğer Kaliforniya'da sıfır emisyon hedefine ulaşmak istiyorsak, Cakarta'da ne olduğu kritik önem taşıyor. Özellikle gelişen Asya ülkelerinde, emisyonların büyük bir kısmı kömür ve diğer fosil yakıtlarının oluşturduğu enerji altyapısından kaynaklanıyor. Bu yatırımlar hala genç ama sadece Asya'daki elektrik santralleri yılda 10 gigaton emisyon yaratıyor. Bu nedenle gelişen ülkelerde temiz enerji dönüşümünü sağlayacak yatırımları hızlandırmaktan başka şansımız yok. Gelişen ülkeler olmadan sıfır emisyon hedeflerini tutturmak imkansız." dedi. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2021, 10:39
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını