banner1013
x

RUSYA KÜRESEL HİDROJEN PAZARINA ODAKLANDI

Rusya Enerji Bakan Yardımcısı Pavel Sorokin, 2030 yılına kadar küresel hidrojen piyasasında yüzde 20 ila 25 paya sahip olmayı hedeflediklerini söyledi.

RUSYA KÜRESEL HİDROJEN PAZARINA ODAKLANDI
EndüstrideAra3

Rusya küresel hidrojen pazarında yüzde 25 pay sahibi olmayı hedefliyor.  Rusya Enerji Bakan Yardımcısı Pavel Sorokin, Rusya Enerji Bakanlığı yetkilileriyle görüşme gerçekleştirdi. Görüşme neticesince açıklama gerçekleştiren Sorokin, “Rusya olarak hidrojen pazarında önemli bir potansiyele sahibiz. 2030 yılına kadar küresel hidrojen piyasasında yüzde 20 ile 25 arasında bir paya sahip olmayı hedefliyoruz. Düşük senaryoda yıllık 1-2 milyon, hızlı bir kalkınmayla ise yıllık 7 milyon ton satış hacmine ulaşabiliriz." dedi. 

“PETROKİMYA SEKTÖRÜNDEKİ PAYIMIZI ARTIRMALIYIZ”

Sorokin, “Küresel petrokimya sektöründeki payımızı artırmayı amaçlıyoruz. Petrokimya sektörü, yılda 8 ila 16 milyon ton ürün üretilmesi halinde, 9 milyar dolardan 18 milyar dolara kadar ek ihracat geliri getirebilir.  Rus hükümeti tarafından Haziran 2020'de onaylanan "Enerji Strateji Belgesi"ne göre, Rusya'nın 2035'e kadar hidrojen üretimi ve ihracatında dünya lideri olması hedefleniyor.” dedi. (AA)

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2021, 13:27
YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Aha

Dergiler