PUTİN: AKKUYU NGS’NİN İNŞAATINDA YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Türkiye ile Rusya’nın ortak projesi Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde yeni bir dönem başlıyor. Türkiye’nin enerji güvenliğine ciddi katkılar sağlayacak” dedi.

PUTİN: AKKUYU NGS’NİN İNŞAATINDA YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR
Endüstrideara

Putin, Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali olacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) üçüncü güç ünitesinin temel atma törenine video konferans yöntemiyle katıldı. Putin, Türkiye ile Rusya’nın ortak projesi olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde yeni bir dönem başladığını söyledi. Putin, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Akkuyu NGS projesinin gerçekleştirilmesi Türkiye’nin enerji güvenliğine ciddi katkılar sağlayacak.  Ekonomisini daha da güçlendirecek." dedi.

“KURULU GÜÇ 4800 MW OLACAK”

Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Nisan 2018’de projede birinci ünitenin temel atma törenini gerçekleştirdiklerini anımsattı. Putin, "Rus ve Türk uzmanların, mühendislerin ve işçilerin sarf ettikleri eşgüdümlü çabalar sayesinde santralin inşaatının belirlenen program çerçevesinde devam etmesi konusunda memnuniyetimi dile getirmek istiyorum. Akkuyu sahasında toplam dört ünitenin kurulacak ve kurulu güç 4800 MW olacak. Projenin inşaatındaki teknik konular son derece gelişmiş çözümler uygulandı. Hatta Kovid-19 salgınıyla ilgili birtakım zorluklar bile bizi engelleyemedi. Projede yer alan personelin sağlık güvenliğini korumak için tüm gerekli tedbirler en üst düzeyde alınıyor." dedi. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2021, 18:26
YORUM EKLE

Aemot

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını