POLAT ENERJİ’DEN BİR RES PROJESİ DAHA…

Polat Enerji, 140 milyon dolar yatırım bedeliyle Yalova’da kurduğu Göktepe Rüzgar Enerji Santrali’ni 2020 yılı sonunda devreye almaya hazırlanıyor.

POLAT ENERJİ’DEN BİR RES PROJESİ DAHA…
EndüstriForum

Polat Enerji’nin Yalova’da kurduğu Göktepe Rüzgar Enerji Santrali 2020 yılı sonunda devreye alınacak. Dünya Gazetesi’nden Erkan Çakan’ın haberine göre santralin 3,5 MW’lık ilk türbin kurulumu tamamlandı.  Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, “Göktepe RES projesinin ilk etap enerji üretimini yıl sonuna kadar devreye almayı planlıyoruz. 110 MW kurulu güce sahip bu santralimizde yılda 344 GWh enerji üretecek. 2022 yılının ikinci yarısında ise tam kapasite ile çalışmasını hedefliyoruz” dedi. 

ODAK NOKTAMIZ: RÜZGAR VE GÜNEŞ 

Hayata geçirecekleri Göktepe RES projesiyle ilgili bilgi veren Polat, “Rüzgar ve güneş enerjisini odak noktamız olarak belirledik. Bu alanlardaki faaliyetlerimizi Polat Enerji ve AP Enerji şirketlerimizle yürütüyoruz.  Polat Enerji Türkiye’nin en büyük RES yatırımcısı konumunda yer alıyor. Projelerimiz Türkiye’nin rüzgâr gücünün yüzde 7’sini oluşturuyor. Yenilenebilir kaynaklarla yılda 1,6 milyar kWh elektrik üretiyoruz” dedi. Portföyünde bulunan 9 rüzgar projelerini ise şu şekilde sıraladı: Soma RES, Geycek RES, Poyraz RES, Seyitali RES, Cıngıllı GES, Menemen GES, Yeni Foça GES, Ege RES, Göktepe RES’le birlikte santrallerimizde toplam kurulu gücümüz 713,5 MW oldu. Soma RES 288,1 MW kurulu gücüyle Türkiye’nin en büyük rüzgar santralidir. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2020, 09:53
YORUM EKLE

Radyo

Halıcı - Ana Sayfa

Dergiler
Partnerler