NSK’DAN RÜZGAR TÜRBİNLERİNE ÖZEL ÇÖZÜM

NSK makaralı lineer kılavuzları, rüzgar türbini kulelerine kaynak yapılmasını kolaylaştırıyor.

NSK’DAN RÜZGAR TÜRBİNLERİNE ÖZEL ÇÖZÜM
Robot Zirvesi

NSK ve İspanya merkezli Talleres Ganomagoga iş birliği sayesinde rüzgar türbini kulelerine kaynak yapılması konusunda büyük bir yol kat edildi. En yeni NSK makaralı lineer kılavuzu teknolojisi ile hazırlanan yenilikçi lineer hareket çözümleri ile Talleres Ganomagoga kaynak makineleri, kulelerin uzunluğuna bakmaksızın üretim sırasında sorunsuz ve yüksek verimle hareket ediyor.

HASSASİYET VE YİNELENEBİLİRLİĞE ÖNEM VERİYOR 

1974 yılına kadar uzanan köklü bir geçmişe sahip Ganomagoga Group'un merkezi, İspanya'nın kuzeybatısındaki Galiçya Bölgesinde yer alan Pontevedra'dadır. Şirket, başlangıçta denizcilik, otomotiv ve inşaat gibi sektörlere hizmet etmeye yönelik olarak kurulmuş olmasına rağmen son dönemlerde rüzgar gibi yenilenebilir enerji teknolojilerine odaklanmıştır. Talleres Ganomagoga, kuleler de dahil olmak üzere rüzgar türbinleri için kritik öneme sahip parçaların üretiminde uzmanlaşmıştır. Kulelerin büyük olmasından dolayı şirket, kulelerdeki ayrı ayrı pek çok koni parçasını sonradan kaynak yaparak birleştirmektedir. Talleres Ganomagoga'nın lineer makaralı kılavuzu teknolojisinde uzman olan NSK'ye güvenmesindeki başlıca sebep, NSK'nin bu süreçte hassasiyete ve yinelenebilirliğe verdiği önemdir.

HASSAS HAREKET SAĞLAMASINI KOLAYLAŞTIRIYOR 

Şirket, kolon ve bom konseptine dayalı olarak çalışan büyük kaynak makineleri kullanıyor. Bu 'dairesel kaynak kolonları' ile, rüzgar türbini kulelerine ait konileri oluşturan uzun çelik çemberlerin iç ve dış bağlantıları kaynak yaparak birleştirilmektedir. Makineler, 7 m uzunluk ve 5 m çapa kadar koni kapasitesine sahiptir. Talleres Ganomagoga, makineleri boyutu artan bir kule boyunca hareket ettirerek kaynak yapma sürecini hızlandırmak istiyordu. NSK'nin uzman mühendis ekibiyle iş birliği yapan şirket bu düşüncesini kısa süre içinde hayata geçirdi. Bugün şirket, NSK'nin hassas ve güvenilir RA serisinden, özel olarak tasarlanmış lineer kızak ve ray sistemi boyunca dairesel bir kaynak kolonunun hareket ettirilmesiyle konileri birleştirmektedir. NSK süper yüksek yük kapasiteli kılavuzları ve NSK raylarının (9,225 m ve 7,8 m uzunluklarda) birlikte kullanılmasıyla, Talleres Ganomagoga'nın üretim talepleri doğrultusunda özel kaynak makinelerinde hassas hareket sağlanması kolaylaşır. NSK'nin RA serisi, hem makaralı rulman hem de lineer kılavuz teknolojilerindeki uzmanlığının ürünüdür. Özel bir şekle sahip makaralı kızak ve rayların yanı sıra ideal boyuttaki döner eleman süper yüksek yük kapasitesinin desteklenmesini ve rijitliğin aynı derecede etkili olmasını sağlar.

SAĞLAM KONUMLANDIRMA SAĞLIYOR 

Kaynak sırasında sıfır hata politikası güden Talleres Ganomagoga uygulamalarının uzun ömürlü olması ve problemsiz çalışması vazgeçilmezdir. NSK K1 yağlama üniteleri sayesinde uzun vadeli, bakım gerektirmeyen kullanım elde edilir ve yüksek performanslı keçeler (standart olarak tedarik edilmektedir) yabancı maddelerin içeriye girmesini engeller. Bu keçeler potansiyel kirlenme riskinin yüksek olduğu kaynak vb. operasyonlarda oldukça önemlidir. Ayrıca RA serisine ait makaralı kılavuzlar, son derece hatasız ve pürüzsüz hareket sağlar. Bu özellikler sayesinde yinelenebilen ve sağlam konumlandırma sağlanır.


 

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2021, 13:24
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını