Norveç'in ilk spor tesisi Eaton'ın enerji depolama sistemini kullanıyor

Norveç’in ilk spor tesisi güvenilir yedek güç kaynağı sunmak ve daha yeşil bir gelecek sağlamak için Eaton’ın enerji depolama sistemini kullanıyor.

Norveç'in ilk spor tesisi Eaton'ın enerji depolama sistemini kullanıyor
Enerji Zirvesi

Norveç’in en ünlü spor tesislerinden biri olan ve her yıl düzenlenen ExxonMobil Bislett oyunları uluslararası atletizm etkinliğine ev sahipliği yapan Bislett Stadyumu; daha yeşil bir gelecek sunmak, pikleri azaltmak, solar üretiminden daha akıllı bir şekilde istifade etmek ve stadyumda düzenlenen etkinlikler esnasında yedek güç kaynağından beslenmeyi garanti etmek için Eaton’ın xStorage Buildings sistemini kurduğunu açıkladı.

NORVEÇ'TE TÜRÜNÜN İLK ÖRNEĞİ

Norveç, elektrik sektöründe rönesans dönemini yaşıyor. 2019 yılında Norveç’te satılan yeni otomobillerin hemen hemen % 50’si elektrikliydi. Solar panel kullanımında muazzam bir artış meydana gelmişti. 2018 yılında solar güçten gelen toplam birikmiş kapasite, 2017 yılına göre % 52 artışla 68 megawatt pik (MWP) değerindeydi. Elektriğin Norveç’te nasıl üretildiği ve tüketildiği göz önüne alındığında, stadyumun gücü en verimli şekilde yönetecek daha yüksek kapasiteye sahip olması gerekiyordu. Stadyum enerji tüketimini daha iyi yönetmesini sağlayacak enerji depolama çözümüne yatırım yapmaya karar verdi. 2018 yılı yaz ayında, Bislett Stadyumu’na yılda 150,000kWh elektrik üretebilen 1100 metrekarelik solar paneller kuruldu. Buna takiben, 100 kW güç çevrim sistemini ve Nissan LEAF akü modüllerinden oluşan 30 adet Eaton akü paketine sahip 3 adet rack kabinini içeren Eaton xStorage Buildings enerji depolama sistemi kuruldu. Bu enerji depolama sistemi gelecekte artması beklenen enerji ihtiyacına göre ölçeklenebiliyor. Bislett Stadyumu Kültürel ve Sportif Tesisleri Belediye İşletme Direktörü Eli Grimsby, proje hakkında şöyle konuştu: “ Norveç’teki spor tesisleri için iklim dostu çözümleri sağlayan güç olmak istiyoruz. Bislett Stadyumu’ndaki enerji depolama sistemi solar üretimden daha iyi yararlanmamızı sağlayacak ve kontrol sistemi enerji masrafımızı azaltacak”. Eaton Norveç Ülke Müdürü Jon Helsingeng ayrıca: “Solar panellerin ve Eaton xStorage Building enerji depolama sisteminin bir arada kullanılması; stadyumun muhtemel en kötü durum senaryosundan korunmasını ve pik dönemlerindeki tüketimin yanı sıra, spor tesisinin etrafında bulunan ve şebekenin güç kaynağının güvenli olarak bilindiği alanlarda yaşayan kişilerin tüketimini yönetmesini sağlayacak. Stadyumu ve stadyumun daha yeşil bir gelecek oluşturma vizyonunu desteklemekten memnunuz” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2020, 16:45
YORUM EKLE

Kontek

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını