KÖMÜR ÜRETİMİYLE 4 MİLYAR DOLARLIK İTHALAT ENGELLENEBİLİR

Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Başkanı Prof. Dr. Güven Önal, Endüstri Radyo’da Türkiye’nin sahip olduğu kaynaklar hakkında bilgi verdi.

KÖMÜR ÜRETİMİYLE 4 MİLYAR DOLARLIK İTHALAT ENGELLENEBİLİR
Endüstrideara

Endüstri Radyo’da Enerjisini Üreten Fabrikalar Programı’nın konuğu olan Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Başkanı Prof. Dr. Güven Önal, kömür üretimine yatırım yaparak 4 milyar dolarlık ithalatın önüne geçebileceğini söyledi. 

“TAŞ KÖMÜR REZERVİNİN DEĞERİ 20 MİLYAR DOLARI GEÇTİ”

Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı’nın kuruluşuyla ilgili bilgi veren Önal, vakfın 1986 yılında 16 kişilik kurucu heyet tarafından hayata geçirildiğini söyledi. Önal, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü. “35 yıldır Türkiye’de madenciliğin geliştirilmesi, madenlerin üretime alınması konusunda çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Ayrıca Türkiye’de altın madenciliğinin gelişmesinde de ön ayak olduk. Ben 28 yıldır vakfın başkanlık görevini yürütüyorum. Türkiye olarak maden açısından son derece zengin bir ülkeyiz. Ayrıca akarsularımızla, dağlarımızla coğrafi açıdan çok avantajlı bir lokasyonda yer alıyoruz. Ülkemizdeki maden varlıklarının değerinin de 3,4 trilyon civarında olduğunu biliyoruz.  Bu kaynağa sahip olabilmemiz için yatırım yapmamız gerekiyor. Ayrıca Türkiye’nin taşkömür rezervinin değeri ise 20 milyar doları geçmiş durumda. Bu sebeple kömüre her türlü yatırım yapılabilir. Elektrik üretiminde kömürün payı yüzde 45 seviyelerinde yer alıyor. Türkiye bu rakamında yüzde 26’sını ithal ediyor. Yerli kömür kullanımı ise sadece yüzde 19 seviyesinde kalıyor. Oysa Türkiye kömür üretimine yatırım yaparsa ve kömürün değerini zenginleştirirse 4 milyar dolarlık ithalatın önüne geçebilir” dedi. 
 
 

YORUM EKLE

Legrand

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını