KİPAŞ KAĞIT ENERJİSİNİ VALMET İLE ÜRETECEK

Valmet, yakın zamanda devreye giren Kipaş Kağıt Söke fabrikasına tedarik ettiği çok yakıtlı kazanın bir benzerini, şirketin Kahramanmaraş tesisine de kuruyor.

KİPAŞ KAĞIT ENERJİSİNİ VALMET İLE ÜRETECEK
Endüstrideara

Valmet, Kipaş Kağıt Sanayi İşletmeleri A.Ş.'nin Kahramanmaraş'taki kağıt fabrikasına çok yakıtlı bir kazan ve yardımcı proses ekipmanlarını tedarik edecek. Yeni kazan, kağıt fabrikasının buhar ve elektrik beslemesinin güvenilirliğini artıracak. Ayrıca, buhar üretim kapasitesi, fabrikanın gelecekte kurulacak PM4 kağıt makinesi için de yeterli olacak. 2023 yılının üçüncü çeyreğinde devreye alınması planlanan tesisin 25-35 milyon EUR aralığında değer taşıdığı açıklandı. 

Kipaş Kağıt Sanayi İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Sinem Öksüz Dedebayraktar satın alım ile ilgili şunları söyledi: “Valmet'in çalışma şeklinden ve daha önceki kazan tesisi projemizdeki mükemmel işbirliğinden çok memnunuz. Valmet'in teknolojisini güvenilir buluyor ve çevre dostu olmasını takdir ediyoruz.”
Valmet Enerji İş Birimi Başkan Yardımcısı Kai Janhunen ise, “Bu, Kipaş Holding'in tekrarlanan bir siparişi, çünkü daha önce Söke’deki yeni kağıt fabrikasına aynı tesisi tedarik ettik. Müşterimizin bize duyduğu güvene çok değer veriyoruz.” dedi.

YENİ KAZAN SAATTE 260 TON BUHAR ÜRETECEK 

Valmet'in teslimatı, kağıt ve su arıtma çamuru, atık plastikler ve kömürü birlikte yakmak için bir Valmet CFB Boiler içeriyor. Kazan, sirkülasyonlu akışkan yatak (CFB) teknolojisini kullanacak ve kazan tesisi, saatte 260 ton (114 bar, 542 °C) buhar üretim kapasitesine sahip olacak. Teslimata ayrıca bir Valmet Elektrostatik Çöktürücü, bir Valmet Torbalı Filtre, bir Valmet DNA Otomasyon Sistemi ve yedek parçalar dahil olacak. 
 

YORUM EKLE

Aha Geva-bot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını