JEOTERMAL ENERJİ KULLANIM KAPASİTESİ ENTEGRE TESİSLERLE ARTACAK

Jeotermal Enerji Derneği Başkanı Ali Kındap, jeotermal enerji alanındaki toplam kurulu gücün 2020 yılı sonu itibariyle 1613 MW’a ulaştığını söyledi.

JEOTERMAL ENERJİ KULLANIM KAPASİTESİ ENTEGRE TESİSLERLE ARTACAK
Endüstri 40 Zirvesi

Jeotermal Enerji Derneği Başkanı Ali Kındap, jeotermal enerji alanında geldiğimiz güçle ilgili bilgiler verdi. Kindap, “Jeotermal enerji alanında toplam kurulu güç 1613 MW’a ulaştı. Çalışmalar, jeotermalin elektrik üretim potansiyelinin 5 bin MW, termal kapasitesinin ise 60 bin MW civarında olduğunu gösteriyor." dedi.  

“JEOTERMAL UYGULAMA ALANLARI YAYGINLAŞMAYA BAŞLADI”

Kindap, jeotermal enerji kaynağının entegre kullanım alanlarıyla yaygınlaşmasının Türkiye'nin ekonomisine değer katacağına belirtti. Detaylarla ilgili bilgileri de şu sözlerle anlattı. "Jeotermal enerjinin entegre kullanımının da devreye girmesiyle son yıllarda elektrik üretimi dışında şehir ısıtması, sera ısıtması, balıkçılık, jeotermal madencilik, özellikle batarya ham maddesi olarak kullanılan Lityum üretimi, termal turizm, sağlık turizmi, sebze ve meyve kurutma gibi farklı alanlarda çok fazla uygulama yaygınlaşmaya başladı. Bu alanlara jeotermalin kazandırılması için gerekli düzenlemelerin yapılması ve ihtiyaç duyulan desteğin sağlanması için dernek olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Jeotermal enerjiyle milyonlarca konut ısıtılabilir, yüz binlerce dekar modern serada tarımsal üretim artırılabilir ve bu sayede istihdama katkı sağlanabilir." (AA)


YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını