İZMİR'İN ÇÖPLERİNİ BERGAMA'DA ELEKTRİĞE DÖNÜŞTÜRECEK

Biotrend Enerji, Bergama'daki İzmir Büyükşehir Belediyesi Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi'nin açılışını gerçekleştirdi. 4,2 MW kapasiteli tesiste günde 800 ton çöpten elektrik ve gübre üretilecek.

İZMİR'İN ÇÖPLERİNİ BERGAMA'DA ELEKTRİĞE DÖNÜŞTÜRECEK
Endüstri 40 Zirvesi

Katı atık yönetimi ve enerji üretimi alanında faaliyet gösteren Doğanlar Holding A.Ş. şirketi Biotrend Enerji, Bergama'da İzmir Büyükşehir Belediyesi Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi’ni hizmete açtı. 4,2 MWe üretim kapasitesiyle faaliyete başlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi'nin açılışında konuşan Doğanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, bölgeye yatırımlarının devam edeceğini, tesis sayılarını arttırarak Türkiye genelinde 100 Mw’ın üzerinde bir rakama ulaşmayı hedeflediklerini ifade etti. 

TÜRKİYE'DE KİŞİ BAŞI ÇÖP ÜRETİMİ 1 KG

Türkiye’de bugün kişi başı günlük üretilen çöp miktarı 1 kg, toplam nüfusa göre günlük çöp miktarı ise yaklaşık 80 bin ton olduğuna dikkat çeken Doğan, toplam çöpün yüzde 20'sini yeniden ekonomiye kazandırdıklarına işaret etti. Sıfır atık projeleriyle yılda 3,15 milyon ton sera gazı salınımının engellediklerini vurgulayan Doğan, bunun 500 bin ağacın yeniden ekilmesi, 500 binden fazla aracın trafikten menedilmesi anlamını taşıdığına işaret etti. 2021 yılında 100 milyon TL değerinde yatırım yaptıklarını söyleyen Davut Doğan, bu rakamı yükseltmeyi hedeflediklerini de sözlerine ekledi. 2021 yılında halka arz sonrası Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile imzalanan pay devir sözleşmesiyle, Biotrend Enerji'nin mali gücünü kuvvetlendirerek kurumsal yönetim ve iklim riski yönetimini ilerlettiğine dikkat çeken Doğan, daha yüksek çevre standartları ve satın alma uygulamalarını benimsediklerine dikkat çekti.

“ÇÖP, İZMİR İÇİN SORUN OLMAKTAN ÇIKMIŞTIR"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de, sürdürülebilir yatırımlarla çöpün İzmir için sorun olmaktan çıktığını ifade etti. Günde 800 ton kapasiteli Bergama Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi’ndeki atıkların geri dönüşüm yoluyla enerji ve gübre üretiminde kullanılacağına işaret eden Soyer, günde 100 ton gübre üretileceğinin ve 58 bin haneye elektrik sağlayacağının bilgisini verdi. 
 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2022, 00:44
YORUM EKLE

Kontek

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını