banner1013
x

İLKO İLAÇ GELİŞTİRDİĞİ PROJELERLE ENERJİ VERİMLİLİĞİ SAĞLIYOR

İlko İlaç, elektrik motorlarının değiştirilmesi, ısı geri kazanım sisteminin kurulması gibi projelerle enerji verimliliği sağlıyor. İlko İlaç güneş enerjisinden elektrik üretmeyi de planlıyor.

İLKO İLAÇ GELİŞTİRDİĞİ PROJELERLE ENERJİ VERİMLİLİĞİ SAĞLIYOR
EndüstrideAra5


 Türkiye’nin ilaç kategorisinde en çok ihracat yapan firmaları arasında yer alan İLKO İlaç, 2021 yılında, ürün portföyüne eklenen yeni ürünleri ve bunların üretim gerekliliklerine bağlı olarak, yeni üretim teknolojilerini tesise kazandıracak ve mevcut üretim kapasitesini yüzde 30 oranında artıracak şekilde, üretimde kullanılan ekipman ve makinalarının, üretim alanları ile destek sistemlerin; sayı, özellik ve kapasitelerinin artırılmasına yönelik yatırımlar gerçekleştirecek.  İLKO İlaç Teknik Operasyonlar Direktörü Gürcan Üsgülen, tesis içerisinde uyguladıkları enerji verimliliği politikası hakkında bilgi verdi.  

“GÜNEŞTEN ELEKTRİK ÜRETEREK BÜYÜK ORANDA TASARRUF SAĞLAYACAĞIZ”

Üsgülen, tesis içerisinde hayata geçirdikleri enerji verimliliği projeleri hakkında bilgi verdi. Üsgülen, “Enerji bileşeni, toplam üretim maliyetleri arasında büyük bir oranı içermektedir. İLKO İlaç Üretim Tesisleri yönetimi olarak, her aşamada oluşan maliyeti ölçmekte ve gelişim alanlarını inceleyerek projeler geliştirmekteyiz. İlgili yaklaşımlarımıza bağlı olarak basınçlı hava sisteminde, makina ihtiyaç analizi yapılarak, ana hat basınçlarında kısmi azaltmaya gidilmiş ve bu sayede yüzde 3 enerji tasarrufu sağlanmıştır. Ayrıca, soğuk su üretim prosesinde kış dönemi soğutma devresinin çalıştırılması yerine, su soğutma kuleleri vasıtası ile dış ortam koşullarından faydalanılarak, tesisin soğuk su gereksinimi karşılanmasını da örnek olarak iletebilirim. İlgili aylarda, söz konusu maliyetler üzerinde yüzde 20’lik azalma kaydedilmiştir.  Buhar kazanına, baca gazından ısı geri kazanımı yapılması adına, IGK hücreleri uygulanmış ve bu noktada da maliyet kazancı elde edilmeye başlamıştır. Projelendirdiğimiz konulara örnek olarak, IE1 elektrik motorlarının, yüksek verimli motorlara dönüşümü çalışmalarının başlatılmasını paylaşabilirim. Bu proje için öngördüğümüz yatırım geri dönüşü 1,2 yıl olarak hesaplanmıştır. Büyük ölçekte tasarruf sağlamayı planladığımı projemiz ise, güneş enerjisi ile tesisin elektrik ihtiyacının karşılanması yönündedir. Geliştirmekte olduğumuz projenin uygulamaya alınmasını takiben, 4 yıl içinde yatırımın geri dönüşünün sağlanması öngörülmektedir.” dedi.  

YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Aha

Dergiler