Hugo Boss I-REC yeşil elektrik sertifikası aldı

Dünyanın ünlü moda ve yaşam tarzı markalarından HUGO BOSS’un İzmir’deki üretim tesisleri I-REC yeşil elektrik sertifikasını Borusan EnBW Enerji’den satın aldı.

Hugo Boss I-REC yeşil elektrik sertifikası aldı
Endüstrideara

Dünyanın ünlü moda ve yaşam tarzı markalarından HUGO BOSS’un İzmir’deki üretim tesisi Hugo Boss Tekstil Sanayi, Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarının gelişimine destek vermek için Borusan EnBW Enerji ile iş birliği yaptı. HUGO BOSS, İzmir'deki Ege Serbest Bölgesi'nde 65 bin metrekare kapalı alanı olan fabrikasında tükettiği elektriğin yenilenebilir kaynaklardan geldiğini kanıtlayan I-REC yeşil elektrik sertifikasını, portföyü yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşan Borusan EnBW Enerji’den satın aldı.

TOPLAM 1.150 MW PROJE GELİŞTİRİYORUZ

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla şunları söyledi: “Ülkemizin yenilenebilir enerji alanındaki potansiyelinin gerçekleşmesine yardımcı olma hedefiyle çıktığımız yolda bugün işletmede olan 11 yenilenebilir enerji tesisimizle ilerliyoruz. Geliştirme ve yatırım aşamasında olan projelerle beraber toplam 1.150 MW seviyesinde bir portföyümüz var. Yaptığımız yatırımlarla başta liderlik hedeflediğimiz rüzgâr enerjisi olmak üzere, yenilenebilir enerji alanında sektörümüzün güçlü bir kuruluşuyuz. İş ortaklarımızla birlikte bu gücümüzü Türkiye’de yenilenebilir enerji kullanımını artırmak için kullanmakta kararlıyız. Doğal kaynakları korumak yönünde bilinçli ve örnek bir yaklaşım gösteren Hugo Boss Tekstil Sanayi ile yaptığımız iş birliği bunun somut bir örneğidir. Kendilerini kutluyoruz.” Borusan EnBW Enerji’nin şirketlerin karbon ayak izini azaltan hizmetleri de olduğunu hatırlatan Acarla şöyle devam etti: “Emisyon azaltım sertifikalarımızla şirketlerin faaliyetlerinden kaynaklanan karbon ayak izini dengeliyoruz. Çevrenin korunmasına ve ülkemizin düşük karbon emisyonlu ekonomiye geçiş sürecine katkı sağlıyoruz. Bu yöndeki faaliyetlerimiz de sürecek.”

I-REC sertifikası nedir?

Borusan EnBW Enerji, yenilenebilir enerji tesisleri için I-REC enerji sertifikasına sahip bulunuyor. RECS International tarafından geliştirilen I-REC, üretilen veya tüketilen elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğini belgeleyen uluslararası sertifika sistemidir. Elektrik tüketicileri, sisteme ait sertifikalar sayesinde hem tüketilen elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlandığını takip ediyor hem de bunları temin ederek yenilenebilir enerji yatırımlarına destek olabiliyor. Belirli işlemleri yerine getiren yenilenebilir enerji tesisleri de I-REC tarafından oluşturulan veri-tabanına kaydolarak üretimlerine karşılık yenilenebilir enerji sertifikalarını elde ediyor. Enerji üretim şirketleri bu sertifikaları elektrik satışından ayrı olarak satabiliyorlar. Tüketiciler amaçlarına göre bu sertifikaları temin ederek yenilenebilir enerji yatırımlarına destek oluyor. 
 

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2020, 10:16
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını