Hatay’ın çevre dostu projesi güneşten elektik üretiyor

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), hayata geçirdiği güneş enerji santrali ile yılda 1 milyon 504 bin 900 kWh elektrik üretecek.

Hatay’ın çevre dostu projesi güneşten elektik üretiyor
Enerji Zirvesi

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), çevre dostu projesi yatırımını geliştirmeye devam ediyor. İskenderun Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nde kurulan güneş eneji santrali elektrik üretmeye başladı. Konuyla ilgili açıklama yapan Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (HATSU) Genel Müdürü Mehmet Çaparali, güneş enerjisinden elektrik üreterek zararlı gazların salınımını engellediklerini belirtti. Çaparali ayrıca küresel iklim değişikliği prblemin önüne geçmeye katkıda bulunacaklarını aktardı. 

YILDA 1 MİLYON 504 BİN 900 kWh ELEKTRİK ÜRETECEK 

HATSU’da hayata geçen güneş enerji santralinin toplam yatırım maliyeti 595 bin 428 Euro değerinde. Bu rakamın yüzde 85’i Avrupa Birliği hibe programı tarafından karşılandı. Geriye kalan yüzde 15’i ise Hatsu Genel Müdürlüğü tarafından üstlenildi. Projenin toplam kurulu gücü 780 kilowatt olacak. Yılda ise 1 milyon 504 bin 900 kWh elektrik enerjisi üretecek. 2020 sonuna kadar ürettiği elektrik enerjisi ile kurumun ödediği 89 bin 314 Euro bedeli amorti edilecek. Bu sayede atmosferden yılda yaklaşık 680 bin kilogram karbondioksit salımı azalmış olacak. 
 

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2020, 16:33
YORUM EKLE

Legrand

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını