banner1322
x

GÜNEŞE 6 MİLYON TL YATIRDI

Kahramanmaraş Büyükşehir belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi, Atıksu Arıtma Tesisi içerisinde güneş enerji santrali kurdu. Proje için 6 milyon TL yatırım gerçekleştirildi.

GÜNEŞE 6 MİLYON TL YATIRDI
Endüstri 40 Zirvesi

DERYA KUMTEPE - Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi güneş enerji santrali projesini hayata geçirdi. 6 milyon TL yatırım bedeliyle devreye alınan santral, Kahramanmaraş Merkez İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi içerisinde yer aldı. Projenin kurulu gücü ise 1 MW oldu. 

1.4 MİLYON TL TASARRUF HEDEFİ 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, Başkan Hayrettin GÜNGÖR liderliğinde şehre artı değer katmaya devam ediyor. "Belediyeler İçin Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliğine Yönelik Tedarik Projesi" kapsamında hayata geçen güneş enerji santrali 1 MW kurulu güce sahip olacak ve yılda 1.4 milyon TL tasarruf sağlayacak. Projenin detayları hakkında Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü açıklama yaptı. Açıklamaya göre; “Enerji Bakanlığı tarafından 2019 yılı Mart ayında ihalesi yapılan projenin sözleşme bedeli 754.194,28 avro değerindedir. Proje bedelinin yüzde 85'i Avrupa Birliği hibesi olarak elde edilirken kalan yüzde 15'lik kısmı ise öz kaynaktan kullanıldı. 20 dönümlük alan üzerinde yer alan proje kapsamında 4040 adet 275w’lık panel kullanıldı. Bu paneller günde ortalama 12 saat güneşten faydalanacak ve yılda 1.8 GWh elektrik üretecek. Tesis, Atık Su Arıtma Tesisinde ihtiyaç duyulan enerjinin yüzde 20’si karşılayarak yıllık 1.4 milyon TL değerinde tasarruf edilmesi sağlanacak.” bilgilerini paylaştı. 

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2020, 16:08
YORUM EKLE

Aemot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını