GÜNEŞ VE RÜZGAR ENERJİSİ YATIRIMLARINA YENİ TEŞVİK GELDİ

Güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik üretilmesi konusunda açıklanan destek paketiyle yeni teşvik geldi.

GÜNEŞ VE RÜZGAR ENERJİSİ YATIRIMLARINA YENİ TEŞVİK GELDİ
Enerji Zirvesi

Güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik üretilmesine yönelik yatırımlara yeni teşvik geldiği açıklandı. İşletmelerin kendi tüketimleri için yapacakları lisanssız enerji yatırımlarına, en az 4. bölge teşviki sağlanacak.

"YATIRIMCILARIMIZIN REKABET GÜCÜ ARTACAK"

Konuyla ilgili konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, söz konusu destek paketiyle birlikte işletmelerin yenilenebilir enerjiyi tercih etmelerini hedeflediklerini ifade etti. Bu kararı Avrupa Yeşil Mutabakatı’na uyum kapsamında aldıklarının altını çizen Varank, destekleriyle karbon salımının azalmasının yanında enerji maliyetlerinin de düşeceğini ve böylece yatırımcıların rekabet güçlerinin artacağını dile getirdi.

Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar’da değişikliğe gidilirken, yapılan değişiklik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

"DÖRDÜNCÜ BÖLGEDEKİ DESTEKLERDEN FAYDALANACAKLAR"

Karar hakkında görüşlerini paylaşan Bakan Varank, güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik üretilmesine yönelik yatırımların halihazırda genel teşvik sistemi çerçevesinde desteklendiğini söyleyerek "Bu yatırımlara KDV istisnası ile gümrük vergisi muafiyeti desteği sağlamaktaydık." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan kararda mevzuat değişikliğine gidildiğini aktaran Varank, "Söz konusu değişiklikle lisanssız faaliyet kapsamında ve bağlantı anlaşmasındaki sözleşme gücü ile sınırlı olmak kaydıyla güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik üretilmesine yönelik yatırımların faiz/kâr payı desteği hariç olmak üzere, en az 4’üncü bölgedeki desteklerden yararlanmasının önünü açıyoruz. Yatırımcılar, yatırımın bulunduğu yere bağlı olarak 5 ve 6’ncı bölge teşviklerinden de faydalanabilecek." ifadelerini kullandı.

"SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE ÖNEMLİ BİR KATKI SAĞLAYACAĞIZ"

Bakan Varank, yeni düzenlenmeyle beraber yatırımcıların KDV istisnası ve gümrük vergisi muafiyetine ek olarak vergi indirimi getirdiklerine dikkat çekti. Varank, bunların yanı sıra yatırımcıların sigorta primi işveren hissesi desteğinden de yararlanabileceklerini bildirdi.

Söz konusu revizyon ile şirketlerin kendileri açısından gereksinimleri olan elektrik enerjisini yenilenebilir enerji kaynaklarından temin etmelerinin daha cazip hale geldiğini belirten Varank, sağladıkları desteklerle Türkiye'nin alternatif enerji kaynaklarından daha fazla faydalanmasına ve işletmelerin sürdürülebilirliğine önemli katkıda bulunmuş olacaklarını sözlerine ekledi.

AÇIKLANAN DİĞER DESTEK VE TEŞVİKLER NELER?

Ayrıca belirli bir kapasitede otomobil üretimi yapan tesislere tanınan gümrük vergisiz otomobil ithal etme hakkı, elektrikli ve hibrit ticari araç üreticilerinin yapacakları ilave yatırımlar için de genişletilecek. Böylece yeni nesil elektrikli ve hibrit araç üretimlerine dönük yatırımlar hız kazanacak.

Demir-çelik sektörünün önemli girdilerinden olan Ferro-krom üretimine dönük yatırımların 1, 2 ve 3’üncü bölgelerde gerçekleştirilmeleri halinde 4’üncü bölge desteklerinden yararlanması sağlanacak. Bu sayede, bahsi geçen bölgelerdeki madenlerin ekonomiye kazandırılmasının önü açılmış olacak. (AA)


 

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2022, 11:39
YORUM EKLE

Kontek

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını