banner1322
x

GÜNEŞ ENERJİSİ ÖNEMLİ BİR YATIRIM ALANINA DÖNÜŞTÜ

GENSED Başkanı Halil Demirdağ, Mini YEKA yarışmaları sayesinde güneş enerjisinin önemli bir yatırım alanına dönüştüğünü söyledi.

GÜNEŞ ENERJİSİ ÖNEMLİ BİR YATIRIM ALANINA DÖNÜŞTÜ
Endüstri 40 Zirvesi

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Başkanı Halil Demirdağ, Mini YEKA yarışmalarının sektöre sağladığı avantajlarla ilgili açıklama gerçekleştirdi. Demirdağ, “YEKA GES-3 yarışmalarına katılan profil büyük holdinglerden enerji sektörünün önemli paydaşlarına kadar çeşitli kesimlerden oluşuyor. Bu durum güneş enerjisinin önemli bir yatırım alanı olarak görüldüğünü ortaya koyuyor. Oluşan fiyatlar sayesinde güneş Türkiye’de en ucuz elektrik üretim kaynağı haline geldi. Türkiye'nin daha fazla yeşil ve yenilenebilir enerjiye ulaşması için uygun fiyatın yanında daha hızlı devreye alma stratejisinin uygulanması da gerekiyor. Bir yıl geciken 1000 MW güneş enerji santrali, 110 milyon doların yurt dışına gitmesine neden oluyor. Projeyi çabuk devreye alan firmalara pozitif ayrımcılık gerekiyor” dedi. 

“GES YATIRIMLARI EKONOMİYE KATKI SAĞLAYACAK”

Demirdağ, Türkiye'nin elektrik üretiminde yerli ve yenilenebilir enerji kaynakları payının önemli bir noktaya ulaşmasına rağmen ithal kaynaklara dayalı elektrik üretiminin de halen azımsanmayacak ölçüde olduğunu dile getirdi. İthal kaynaklara dayalı elektrik üretiminin, Türkiye ekonomisine cari açık olarak etki etmeye devam ettiğini hatırlatan Demirdağ, diğer yandan da Türkiye'nin yüksek potansiyele sahip olduğu hidroelektrik kaynaklı üretimin, bazı yıllar yaşanan kuraklık nedeniyle önemli farklılıklar ve gerilemeler gösterdiğini kaydetti. Demirdağ, bu noktada güneş enerjisi yatırımlarının ekonomiye önemli katkılar sağlayacağına dikkati çekerek, "Yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretimindeki payının artması gerek ekonomimizdeki cari açığın azalmasına katkı anlamında gerekse de elektrik üretimindeki karbon emisyonuna neden olmayan kaynak payının sürekliliğini sağlamak açısından çok önemlidir. Bu önem, özellikle Türkiye'nin en önemli ticaret partnerleri olan gelişmiş ülkelerin sınırda karbon vergisi uygulamaya hazırlandığı günümüzde ayrı bir değer kazandı." diye konuştu. (AA)
 

YORUM EKLE

Kontek

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını