GAP, GÜNEŞ ENERJİSİ PROJELERİYLE ÖRNEK OLUYOR

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Vekili Mehmet Açıkgöz, güneş enerjisiyle ilgili sulamada değerlendirmeye yönelik geliştirdikleri pilot projeler hakkında bilgi verdi.

GAP, GÜNEŞ ENERJİSİ PROJELERİYLE ÖRNEK OLUYOR
Endüstrideara

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında yenilenebilir enerji projeleriyle ilgili çalışmalar yürütülmeye devam ediyor. Son olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sulamada kullanılan elektriğin karşılanması için çalışmalar hayata geçti. 

“YENİLİKÇİ VE MODEL OLACAK ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYORUZ”

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Vekili Mehmet Açıkgöz, “GAP, dünyanın en büyük bölgesel kalkınma programlarından biri olarak öne çıkıyor. GAP'ın koordinasyonu, izlemesi ve değerlendirilmesinin kurumları tarafından yapılıyor. Bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine katkı sağlayacak her alanda projeler geliştirmeye devam ediyoruz. Özellikle yenilikçi, model olabilecek çalışmalar yürütüyoruz." dedi. 

“KAYNAKLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ İÇİN PİLOT PROJELER UYGULADIK”

Bölgenin ekonomik olarak kalkınmasına yönelik yürüttükleri Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi'nin bunlardan biri olduğunu kaydeden Açıkgöz, "Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi ile aslında bölgeyi bir yeşil enerji bölgesi haline getirmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği üzerinde araştırma ve geliştirme yapılması için Harran Üniversitesi bünyesinde GAP Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Merkezi kuruldu. Enerji verimliliği konusunda bu alanda danışmanlık firmalarının kurulmasına yönelik bir kuluçka merkezi de kurduk. Yani bölgede yenilenebilir enerji kaynağı olarak gördüğümüz güneşin, rüzgarın, suyun, bitkisel ve hayvansal atıkların değerlendirilmesine yönelik birçok pilot proje uyguladık. Bu pilot projeler şu anda özel sektör tarafından da örnek alınıp bölge genelinde daha büyük kapsamlı uygulamalara dönüşmüş durumda” dedi. 

"KANAL ÜSTÜ GES SAYESİNDE 500 DEKAR ALAN SULANIYOR"

"Biz güneş enerjisini özellikle sulamada değerlendirmeye yönelik pilot projeler geliştirdik." diyen Açıkgöz, "Bu projelerin içerisinde kuyulardan, sulama kanallarından, farklı mecralardan suyun tarlaya aktarılmasına yönelik bölgenin çeşitli yerlerinde güneş pilli sulama sistemleri kurduk ve çok olumlu sonuçlar aldık. Özellikle 100 metre derinliğindeki kuyuların bu şekilde güneş pilli mikro sulama sistemleriyle çok verimli bir şekilde görmüş olduk. Dolayısıyla bu çalışma sonuçlarının alanda uygulanmasına yönelik de çalışma devam ediyor. Bölgede şu anda sulamaya açılmış 580 bin hektarlık bir alanımız var. Ana ve yan kanallar üzerinde de bu güneş panellerinin tesis edilip bu alanda değerlendirilmesi çok önem arz ediyor." dedi. (AA)


 
 

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2021, 13:22
YORUM EKLE

Aemot

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını