ETİ ALÜMİNYUM’A 13 MW GES PROJESİ KURDU

Eti Alüminyum için tamamen öz tüketime yönelik arazi tipi GES projesi geliştiren Elin Enerji, 13 MW kurulu gücüyle maden işletmesinin enerji ihtiyacına cevap veriyor.

ETİ ALÜMİNYUM’A 13 MW GES PROJESİ KURDU
EndüstrideAra - Haber Detay

Eti Alüminyum’un maden işletmesinin enerji ihtiyacına cevap vermek amacıyla proje geliştiren Elin Enerji, tamamen öz tüketime yönelik 13 MW kurulu gücünde GES projesi geliştirdi. Elin Enerji Genel Müdürü Arda Yalı projenin detaylarını şu sözlerle anlattı: “Eti Alüminyum için tamamen öz tüketime yönelik bir arazi projesi geliştirdik. 13 MW kurulu güce sahip olan proje, maden işletmesinin enerji ihtiyacının çok küçük bir kısmını karşılamaktadır. Biz projede EPC-M firması olarak yer aldık. Projelendirme, malzeme seçimleri ve mühendislik konularında kendilerine destek olduk. Proje tamamlandı ve devreye alındı. Benzeri birçok maden firması güneş enerji santraline yatırım yapacaktır. Burada fabrikalar önem taşıyor. Türkiye’de sanayinin yoğun olduğu şehirlere ziyaretlerimizi gerçekleştiriyoruz ve fabrikalarla görüşmeler yapıyoruz” dedi. 

“SANAYİCİ İÇİN FAYDALI BİR YATIRIM”

Sanayici için güneş yatırımlarının önemli bir fırsat olduğuna dikkat çeken Yalı, amorti süreleri hakkında da bilgi verdi. “Fabrika bu yatırımı 6-7 yıl içerisinde amorti ediyor. Bu süre içerisinde hem elektriğe gelen zamlardan etkilenmiyorlar hem de rakiplerinden bir adım öne geçiyorlar. Fabrika yöneticileri de bu yatırımın önemini biliyor ve bu alana yatırım yapmak istiyorlar. Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını nedeniyle sanayiciler zor zamanlar yaşadı. Bazı fabrikalar durma noktasına geldi ve ihracat yapan sanayicinin talepleri azaldı. Bu sebeple güneş sanayicimizin öncelikli yatırım hedefleri arasında yer almıyor, çünkü tüketimleriyle ilgili öngörü yapamıyorlar. Pandemi, bu alandaki büyümenin önünde önemli bir engel oldu. Önümüzdeki aylarda ne yaşanacağını henüz kimse bilemediği için yatırım planlarını ilerleyen zamanlara doğru ertelediler. 2021 yılının ilk çeyreğinden sonra sanayicilerin bu yatırımları yeniden gündeme getireceğine inanıyorum.” dedi. 
 

YORUM EKLE

AEMOT

Vat

Dergiler