banner1013
x

ERCİŞ ŞEKER FABRİKASI KENDİ ENERJİSİNİ BUHARDAN ÜRETİYOR

Yılda 220 bin ton şeker pancarı işleyen Erciş Şeker Fabrikası, buhar kazanında kendi enerjisini üretiyor. Fabrika bu yıl 7 milyon 250 bin kWh elektrik üreterek kendi ihtiyacına cevap verecek.

ERCİŞ ŞEKER FABRİKASI KENDİ ENERJİSİNİ BUHARDAN ÜRETİYOR
EndüstrideAra2

Van’ın Erciş ilçesinde yıl 220 bin ton şeker pancarı işleyerek ekonomiye 160 milyon TL katkı sağlayan Erciş Şeker Fabrikası, kendi enerjisini üretmeye başladı. Fabrika, buhar kazanında yılda 7 milyon 250 bin kWh enerji üreterek kendi elektrik ihtiyacına cevap vermeye hazırlanıyor. 
 
ÜRETİM DÖNEMİNDE ELEKTRİĞİNİ KENDİ ÜRETİYOR

Erciş Şeker Fabrikası, üretim döneminde buhar kazanlarından elektrik ihtiyacını kendi karşılayarak enerji giderleri konusunda da büyük bir tasarruf sağlıyor.  Konuyla ilgili açıklama yapan Erciş Şeker Fabrikası Müdürü Yusuf Gocuklu, “Erciş Şeker Fabrikası’nda kristal şeker, küspe ve melas üretimi yapılıyor. Özellikle küspe ve melas üretimi Doğu Anadolu Bölgesi’nde geniş çapta yapılan hayvancılığın gelişmesine önemli katkı sağlıyor. Melas ürünü besiciliğin yanı sıra kimya, kozmetik, gübre ve gıda sanayisinde de kullanılıyor.” dedi. Gocuklu, enerji üretimini ise şu sözlerle anlattı: “Fabrikamız buhar kazanında ürettiği enerjiyle kendi elektriğini karşılıyor. Bu yıl 7 milyon 250 bin kWh elektrik üreterek kendi ihtiyacımızı karşılamayı hedefliyoruz.” dedi.  (AA)
 

YORUM EKLE

KRC ELEKTRO

Vat

Dergiler