ENOVER ENERJİ’DEN SANAYİYE ENERJİ TASARRUFU İMKANI SUNUYOR

Atık ısının geri kazanılmasında EHP teknolojisi kullanılarak yüzde 62’ye varan enerji tasarrufu sağlanıyor.

ENOVER ENERJİ’DEN SANAYİYE ENERJİ TASARRUFU İMKANI SUNUYOR
Endüstrideara

Artan sanayileşme hızı ve teknolojideki gelişmeler, enerji ihtiyacını her geçen gün artırıyor. Dünyadaki birçok endüstriyel tesisin enerji tüketiminin yaklaşık 4’te 1’inin atmosfere atılan atık gazlar tarafından kaybedildiğine dikkat çeken Enover Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Malik Çağlar, EHP teknolojisi ile endüstriyel yapılardaki atık ısının geri kazanımı sağlanarak elektriğe çevrilebildiğini ve üretim süreçlerinde yeşil enerjiyi kullanarak fosil yakıtlardan yüzde 62’ye varan oranda enerji tasarrufu sağlandığını aktarıyor.

Küresel çapta yüksek miktarlarda endüstriyel atık ısı kaybı gerçekleşiyor. Birçok şirket atık ısının değerini ve karbon ayak izini azaltmadaki becerilerini de gün geçtikçe fark ediyor. Atık ısının geri kazanılması ve elektrik enerjisine dönüştürülmesi için nano teknolojik partikülleri içeren EHP teknolojisinin bir devrim yaratabildiğine dikkat çeken Enover Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Malik Çağlar’a göre, geliştirdikleri EHP teknolojisi ile endüstriyel yapılarda atık ısının geri kazanımı sağlanarak elektriğe çevrilmesinin ve üretim süreçlerindeki enerji ihtiyacının karşılanması mümkün.

ENDÜSTRİDE TÜKETİLEN ENERJİNİN %25’İ ATIK ISI

Sanayileşme ile birlikte dünyanın ısı kullanım teknolojileri de değişiklik göstermeye devam ediyor. Birçok süreçte kullanılan ısı, kullanım sonrası atık ısı halini alıyor. Dünyadaki birçok endüstriyel tesisin enerji tüketiminin %25’ini de atık ısı oluşturuyor. Bu atık ısının üst düzey teknolojilerle elektriğe çevrilmesi ya da tekrar sisteme kazandırılması için de ciddi çabalar gösteriliyor. Yıllardır atık ısının geri kazanımı konusunda kısır döngüye girildiğini aktaran Dr. Malik Çağlar, dünyada ilk ve tek, bilinen en hızlı, en verimli, en maliyet etkin ve en basit ısı transfer sistemi olan EHP teknolojisi ile endüstrilerde kaybedilen ısıyı geri kazanmada devrim yarattıklarını belirtiyor.

ATIK ISI GERİ KAZANIMINDA %62’YE VARAN ENERJİ TASARRUFU

Mevcut enerji kaynaklarının artan enerji ihtiyacını karşılayamaması beraberinde enerji verimliliği kavramını tekrar tekrar gündeme getiriyor. Üretimden elde edilen ürün miktarı ve kalite oranını düşürmeden, harcanan enerjide tasarruf sağlanması ve fosil yakıtlardaki karbon salımını düşürmenin yeni yolları aranıyor. EHP teknolojisi ile endüstriyel yapılarda atık ısının geri kazanımı sağlanarak elektriğe çevrilmesi ve üretim süreçlerindeki enerji ihtiyacının karşılanmasının mümkün olduğunu aktaran Dr. Malik Çağlar, büyük sanayi tesislerinin atık ısıyı geri kazanmalarını kolaylaştırırken, üretim süreçlerinde yeşil enerjiyi kullanarak fosil yakıtlardan yüzde 62’ye varan enerji tasarrufunu sağladıklarının altını çiziyor. Atık ısıyı geri kazanmak için baca gazlarından yararlandıklarını belirten Çağlar, sistemin aynı anda atık ısıyı geri kazanma ve herhangi bir yardımcı güç olmadan tamamen pasif bir sistemden elektrik enerjisi üretme potansiyeline sahip olduğunu dile getiriyor.
 

YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını