banner1322
x

ENERJİDEKİ MİLLİ PAY ARTIYOR

OBB Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi Başkanı ve Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, Karadeniz’de Türkiye’nin bugüne kadar gerçekleştirdiği en büyük gaz keşfiyle ilgili açıklama gerçekleştirdi.

ENERJİDEKİ MİLLİ PAY ARTIYOR
Robot Zirvesi

Karadeniz’de Türkiye’nin bugüne kadar gerçekleştirdiği en büyük gaz keşfiyle ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkenin cari açığının kapatılmasına olumlu etki edeceğini duyurmuştu. Bu gelişme hakkında değerlendirmede bulunan TOBB Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi Başkanı ve Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, bu keşfin Türkiye ekonomisi için son derece önemli olduğunu belirterek “Bu keşfin arkasında oluşturulan “Milli Enerji ve Maden Politikası” ile TPAO'nun açık deniz aramaları konusunda oluşturduğu kapasitenin bulunduğu gösteriyor” dedi. 

“ENERJİDEKİ MİLLİ PAYIMIZ ARTIYOR”

Karadeniz'de Fatih sondaj gemisinin keşfettiği toplam 405 milyar metreküp doğal gaz rezervinin Türkiye için çok önemli olduğuna dikkat çeken Erdem, “Artan enerji ihtiyacının yerli kaynaklardan karşılanması ve bu sayede cari açığın önemli ölçüde kapatılması Türkiye ekonomisi açısından önemli bir unsurdur. Bu keşfin arkasında son dönemde oluşturulan ‘Milli Enerji ve Maden Politikası’ ile TPAO'nun açık deniz aramaları konusunda oluşturduğu kapasite bulunuyor.” dedi. Erdem, konuşmasına şu sözlerle devam etti “Son dönemde yenilenebilir enerji üretiminin ve buna paralel olarak enerji tüketimindeki milli payın arttığını gözlemliyoruz. Enerji üretiminin yerli kaynaklardan karşılanması ithalata olan ihtiyacın azalması açısından oldukça önemli. Bu keşifle birlikte Türkiye’nin cari açığının oluşmasına en önemli gider kalemlerinden biri olan enerji ciddi oranda düşecek” dedi. 
 

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2020, 10:17
YORUM EKLE

Aemot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını