ENERJİ VERİMLİLİĞİYLE İLGİLİ DESTEKLER ARTACAK 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan: "Desteklerimiz şu ana kadar sanayici tesisleriyle ilgiliydi ama geçtiğimiz hafta Meclis'ten bir yasa çıktı. Artık sanayicilerin yanı sıra bina ve tarım ile hizmet sektöründe de destek vereceğiz”  

ENERJİ VERİMLİLİĞİYLE İLGİLİ DESTEKLER ARTACAK 
Endüstri 40 Zirvesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, enerji verimliliğine ilişkin verilen desteklerle ilgili olarak yaşanan son gelişmeleri açıkladı. Gaziantep Ticaret Odasında (GTO) düzenlenen "Güneydoğu Enerji Forumu"nda konuşan Tancan, desteklerin artık sanayicilerin yanı sıra bina, tarım ve hizmet sektörüne de sunulacağını belirtti. 

“ENERJİ KRİZİ KONUSUNDA BÜYÜK RİSK BULUNUYOR”

Gaziantep Ticaret Odasında (GTO) düzenlenen "Güneydoğu Enerji Forumu"nda konuşan Tancan, yenilenebilir enerji ve destekler ile ilgili açıklama gerçekleştirdi. Tancan, “Türkiye'nin yenilenebilir enerji kurulu güç sıralamasında dünyada 12'nci, Avrupa'da ise 5'inci sırada yer alıyor. Dünya genelinde enerji krizi konusunda risk bulunuyor. Tüm emtialar gibi arz sıkıntısı yaşandığı takdirde fiyatlar nasıl anormal yükseliyorsa aynı durum enerji için de geçerli. 1000 metreküp doğal gaz fiyatı 2020 yılında 115 dolar seviyesindeydi.  2022 yılının Eylül ayında ise bu rakam 808 dolar oldu. Ekim ayında da 10 kat yükseldi ve 1099 dolara çıktı. 2020 yılıyla kıyasladığımızda geçtiğimiz 3 ay içerisinde 8-9 kat olan bir artış söz konusu. Kömürde de önemli oranlarda fiyat artışları yaşandı. Ekim 2021’de 270 dolara yükseldi. Türkiye, konut doğal gazı açısından en ucuz ülkedir. Kömür ve doğal gaz fiyatlarında yaşanan artış aynı zamanda elektrik fiyatlarına da yansıyor. Avrupa ülkeleri, yıl başında 70 avro seviyesinde olan elektrik fiyatları bugün 200 avroya yükseldi. Türkiye’de ise büyük bir artış olmadı. Tüm artışlara rağmen konut elektrik fiyatlarında en ucuz ikinci olarak öne çıkıyor." dedi. (AA)
 
 

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2021, 21:25
YORUM EKLE

Legrand

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını