banner1322
x

ENERJİ İTHALATI FATURASI YÜZDE 31 AZALDI

Türkiye'nin enerji ithalatı faturası, ocak-eylül döneminde 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 31 azaldı ve 21,5 milyar dolara geriledi.

ENERJİ İTHALATI FATURASI YÜZDE 31 AZALDI
Robot Zirvesi

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye'nin toplam ithalatı yılın 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,5 artış gösterdi ve 156,2 milyar dolar oldu. Enerji ise bu dönemde yüzde 31 azaldı ve 21,5 milyar dolara geriledi. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi (TESPAM) Başkanı Oğuzhan Akyener, “Enerji alanında cari farkın geçtiğimiz yıla göre yüzde 34 oranında azaldı. Bunun sebebi düşen petrol fiyatlarıdır. Geçen yılın ilk üç çeyreğinde ortalama 61,6 dolar olarak hesaplanan brent türü ham petrolün varil fiyatı, bu yılın aynı döneminde yaklaşık 40,2 dolara geriledi" dedi. 

“HAM PETROL İTHALAT HACMİ 400 BİN TON AZALDI”

Enerji alanında cari açığın azalmasında ham petrolün ucuzlaması olduğuna dikkat çeken Akyener, konuyla ilgili değerlendirmesini şu sözlerle yaptı: “Enerji alanındaki cari fark 2019 yılına göre yüzde 34 azaldı. Buradaki en önemli etken petrol fiyatlarıdır. 2019 yılının ilk üç ayı içerisinde ortalama 61,6 dolar olan brent türü ham petrolün varil fiyatı, bu yıl 40,2 dolar seviyesine düştü. Diğer yandan ham petrol ithalat hacimleri 400 bin ton azaldı. Bu durum boş stok kapasitesinin doldurulmasında sonra tüketimin salgın sebebiyle azalması sebebiyle oldu. Cari açık ve ülke ekonomisi üzerinde bu derece önemli olan enerji kaleminin negatif etkisini en aza indirmek hatta tersine çevirmek için genel enerji denklemindeki yerli kaynak kullanım oranını artırmak, hidrokarbon arama faaliyetlerine ağırlık vermek, büyük ölçekli ihracatı yapılan petrol gibi ürünlerin farklı borsalarda eş hacimli ticaretini yapmak, stok kapasitesini geliştirmek, rafineri ve petrokimya türevleri gibi işlenmiş ham madde kapasitesini geliştirerek ihracatı teşvik etmek gibi stratejiler gerekiyor. Ülkemiz bu minvalde çalışmalarına devam ediyor." dedi.  (AA)


 

YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını