banner1322
x

ELEKTRİK TARİHİNDEKİ EN BÜYÜK DÖNÜŞÜMÜ YAŞIYOR

Uluslararası Enerji Ajansı “Dönüşümdeki Elektrik Sistemleri" raporunu açıkladı. IEA Başkanı Fatih Birol, "Rapora göre elektrik sektörü tarihin en büyük dönüşümünü yaşıyor" dedi.

ELEKTRİK TARİHİNDEKİ EN BÜYÜK DÖNÜŞÜMÜ YAŞIYOR
Robot Zirvesi

Uluslararası Enerji Ajansı “Dönüşümdeki Elektrik Sistemleri” raporuyla ilgili açıklama gerçekleştirdi. Rapora göre salgın sürecinde önemi artan elektrik sektörünün tarih boyunca en büyük dönüşümü yaşadığı öne sürüldü. Söz konusu dönüşümde ise 4 ana gündem konusu öne çıktı: yeni enerji kaynakları, dijitalleşme, değişen iş modelleri ve batarya… 

ELEKTRİK 2040’TA EN BÜYÜK KAYNAK OLACAK 

Uluslararası Enerji Ajansı'nın "Dönüşümdeki Elektrik Sistemleri" raporu, elektrik sistemlerinde gelişen zorluklara nasıl yanıt verileceğine ilişin önerileri bir araya getiriyor. Elektrik toplam enerji talebinin yüzde 20’sini oluşturduğuna işaret eden rapor, 2040 yılında elektriğin dünyadaki en büyük enerji kaynağı olacağını öngörüyor. Raporla ilgili değerlendirmede bulunan IEA Başkanı Fatih Birol, fırsatlar ve zorlukların bir arada olduğunun altını çizerek “Temiz enerji dönüşümünü başarabilmek için elektrik her zamankinden daha önemli hale geldi. Elektrik sektörünün 100 yıl önce ortaya çıkmasından bu yana sektörde yaşanan en büyük dönüşüme tanık oluyor. Bu değişikliklerin altında ise elektrik üretmek için yeni kaynakların oluşması, yeni gelişen dijital teknolojiler, değişen iş modelleri ve depolama teknolojilerin oluşması gibi dört önemli neden yatıyor. Bu değişimler aynı zamanda karmaşık elektrik sistemlerinden işletilmesi noktasında yeni zorlukları da beraberinde getiriyor” dedi. (AA)

 
 

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2020, 09:58
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını