EKONOMİK SANTRAL MODELİYLE ENERJİ TASARRUFU SAĞLIYOR

Sektöründe 1986 yılından beri faaliyet gösteren Bursa Beton, Bursa, Kütahya, Yalova ve Bandırma’da kurulu yeni tesis teknolojisi ile 24 saat kesintisiz hizmet sunuyor

EKONOMİK SANTRAL MODELİYLE ENERJİ TASARRUFU SAĞLIYOR
EndüstrideAra - Haber Detay

Bursa Beton Genel Müdürü Barbaros Onulay, fabrikada hayata geçirdikleri enerji verimliliği çalışmaları anlattı. “Tesislerimizi planlarken yıllar içerisinde edindiğimiz tecrübeyi ve elimizde bulunan enerji tüketim verileri ile hareket ediyoruz. Bu verilerden faydalanarak en düşük maliyetli olan çözümleri değerlendirmeye alıyoruz” diyen Onulay, üretim santralinde daha az elektrik motoru kullanılan beton santrali modellemesini projelendirip ön yüklemeli model yerine rampalı santral modelini kullanıyoruz.” dedi. 

“BETON SANTRALİ MODELLEMESİYLE VERİMLİLİK SAĞLADIK”

“Tam otomatik beton santrallerinde muhtelif ebatlarda ve şekillerde elektrik motorları bulunuyor. Enerji maliyetinin düşürülmesi için ya daha az elektrik tüketen motorlar kullanacaksınız ya da motor ve ekipman sayısını azaltacaksınız. Tesisimizi planlarken bu mantıkla hareket ettik. En düşük maliyetli çözüm önerilerini değerlendirirken yıllar boyu elde ettiğimiz deneyim ve elimizde mevcut olan istatistiki enerji tüketim verilerinden faydalandık. Üretim santralinde daha az elektrik motoru kullanılan beton santrali modellemesini projelendirip ön yüklemeli model yerine rampalı santral modelini kullanıyoruz.” Sözleriyle enerji verimliliği çalışmalarını anlatan Onulay, yakıt masraflarını minimize ederek planlama yaptıklarını anlattı. Onulay, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Yine projelendirme yaparken en dikkat ettiğimiz hususlardan biri agrega stok sahasının hammadde yükleme bunkerine yakın konumlandırılması ve bu sayede Loder (yükleyici) yakıt masrafının minimize edilmesidir. Proseslerimizde kullanılan tesis açık iken devamlı çalışmak durumunda olan bazı karıştırıcı ekipman motorlarının zaman ayarlı röleler vasıtasıyla belli aralıklarla çalışmasını ve durmasını sağlayarak enerji tasarrufu sağlıyoruz. Tesisin verimliliğini artırmak için bu süreci hedef haline getiriyoruz. Verileri özel KPI’lar aracılığıyla takip ediyor ve belli periyodlarda raporlanmasını sağlıyoruz. Bu amaçla üretimde çalışan personelimizin enerji tüketimini devamlı takip etmesini istiyoruz. Ayrıca bu konuyla ilgili tutulan raporları her ay değerlendirmeye alıyoruz. Tesis Karnesi sistemi ile verimlilik hedefine ulaşan tesisleri birbirleriyle karşılaştırıyor ve iyileştirme süreçlerinde devamlılığın sağlanabilmesi için destek oluyoruz. Ayrıca başarılı olan tesislerimizi ödüllendiriyoruz. Bazı özel projelerimizi 2020 yılında gerçekleştirmeyi planladık. Hazırlık çalışmaları tamamlandı ve devreye alıyoruz. Bu proje kapsamında üretilen betonu hizmet verdiğimiz müşterilere en kısa mesafeden ulaştırmayı, nakliyede harcanan yakıtı azaltmayı ve zamandan kazanmayı hedefliyoruz.”  
 

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2020, 10:09
YORUM EKLE

Legrand

Vat

Dergiler