banner1013
x

EHP’Lİ SOĞUK KİRİŞ SİSTEMLERİ YÜZDE 40,5 ENERJİ TASARRUFU SAĞLIYOR

Isıtma sistemlerinde enerji tasarrufu sağlanmasına yönelik yıllardır süregelen araştırmalarda kazanım sağladıklarını aktaran Enover Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Malik Çağlar, EHP teknolojisinin kullanıldığı soğuk kiriş sistemlerde %40,5’e varan oranda tasarruf sağlandığını belirtti.

EHP’Lİ SOĞUK KİRİŞ SİSTEMLERİ YÜZDE 40,5 ENERJİ TASARRUFU SAĞLIYOR
EndüstrideAra - Haber Detay

Enerjide tasarruf ve verimlilik, konutlarda, ofislerde, fabrikalarda ya da hastanelerde giderek önemli hale geliyor. Bu alanda işletmelerin sıklıkla tercih ettiği soğuk kiriş sistemi ön plana çıkarken, maliyet etkin projelerin hayata geçirilme çabalarına uluslararası birçok şirkette önem veriyor. 

Enover Enerji, dünyada ilk ve tek, bilinen en hızlı, verimli, maliyet etkin ve basit ısı transfer sistemi EHP teknolojisini geliştirerek işletmelerin enerjide ekonomik tasarrufa ulaşmasını sağladı.

Enover Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Malik Çağlar, EHP teknolojisini fabrikalarda atık ısıyı geri kazanmadan sera ısıtma sistemlerine, yol ısıtma sistemlerinden ev ve ofis ısıtma sistemlerine kadar her yerde kullanabileceklerini belirtti.

EHP İLE DAHA MALİYET ETKİN SİSTEMLER

Tabiata özgü koşullarda inşa etmeyi hedefleyen yeşil bina kavramının gelişmesi ile birlikte karşımıza çıkan soğuk kiriş sistemleri, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ofis, otel, hastane gibi binalarda önerilen bir seçenek haline geliyor. 

Temeli hem suya hem de havaya dayan bu sistemlerin enerjiyi kolaylıkla iletmesi de  diğer sistemlere göre maliyeti düşürmeyi sağlıyor. 

11 yıllık Ar-Ge çalışması sonucunda Türk mühendisler tarafından geliştirilen EHP teknolojisinin birçok farklı alanda ısıtma ve soğutma sistemlerinde kullanılabileceğine dikkat çeken Enover Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Malik Çağlar, EHP kullanılan soğuk kiriş sistemlerinin daha basit ısı transferi sağladığını ve daha maliyet etkin olduğunu kaydetti.

YÜZDE 40,5’E VARAN ENERJİ TASARRUFU

Soğuk kiriş sistemlerde ısı yükü, klima santrali ile karşılanırken, nem değeri ise yoğuşmayı önlemek amacıyla uygun seviyede tutuluyor. Ancak, fanlı ünitelerde yer alan fanın oluşturduğu ısı enerjisi, soğutma aşamasında yüksek enerji kaybına neden olabiliyor.

Fan sisteminin merkezileştirilmesi ile düşük sıcaklıklı ısıtma ve yüksek sıcaklıklı soğutmanın getirdiği performans artışının %15 ile %30 arasında bir oranda daha tasarruflu olduğuna dikkat çeken Dr. Malik Çağlar, EHP kullanılan soğuk kiriş sistemlerinde yoğuşma sıcaklığına düşmeye gerek kalmadığını ve hızlı bir şekilde soğutma sağlanarak %40,5’e varan oranda enerji tasarrufu yapılabildiğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2021, 15:24
YORUM EKLE

AEMOT

Vat

Dergiler