E-ŞARJ GÜCÜNÜ YEŞİL ENERJİDEN ALIYOR

Enerjisa Enerji’nin çoğunluk hissesine sahip olduğu E-şarj istasyonları 1 Temmuz’dan itibaren yüzde 100 oranında yenilenebilir enerji kullanmaya başladı.

E-ŞARJ GÜCÜNÜ YEŞİL ENERJİDEN ALIYOR
Enerji Zirvesi

DERYA KUMTEPE - Enerjisa Enerji, 2018 yılından beri çoğunluk hissesine sahip olduğu E-Şarj istasyonlarını geliştirmeye devam ediyor. Eşarj, Uluslararası Yeşil Enerji Sertifikası (IREC) aldı ve çevreci vizyonunu tescilledi. IREC Sertifikası sayesinde 350’ye yakın Eşarj istasyonu yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanılmaya başlandı. Bu sertifika sayesinde elektrikli araç için yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektrik kullanımı belgelenecek. Bu sayede de karbon salınımının azaltılmasına önemli bir katkı sağlanacak. 

200 MİLYON AĞACA EŞDEĞER KARBON AZALIMI

Bu çerçevede, sertifikada onaylanan 7 senelik süre boyunca şarj istasyonlarında kullanılan yıllık elektrik tüketimi karşılığı yaklaşık 30 bin ağaç karşılığı karbon azalımı sağlanacağı belirlendi. Ayrıca, 2030 yılına kadar 2,5 milyon elektrikli araç olması durumunda bu karbon azalımının yaklaşık 200 milyon ağaca eşdeğer şekilde elde edileceği öngörülüyor. 
 

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2020, 12:16
YORUM EKLE

Kontek

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını