banner1322
x

DÜZENLEME LİSANSSIZ GES YATIRIMLARININ ÖNÜNÜ AÇACAK

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Genel Sekreteri Hakan Erkan, lisanssız güneş enerjisi yatırımlarının önünü açan yönetmelik değişikliğinin sektörü hareketlendireceğini bildirdi.

DÜZENLEME LİSANSSIZ GES YATIRIMLARININ ÖNÜNÜ AÇACAK
Robot Zirvesi

Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile ilgili yürürlüğe girdi ve resmi gazetede yayımlandı. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren GENSED Genel Sekreteri Hakan Erkan, konuyla ilgili yazılı açıklama gerçekleştirdi. Yaptığı açıklamada “Güneş enerjisi yatırımlarının büyük paya sahip olduğu lisanssız elektrik üretim sektöründe önemli değişiklikler yapıldı. Düzenlemede GENSED olarak sunduğumuz görüşler de yer aldı. Güneş enerjisi yatırımlarının yaygınlaşabilmesi için birçok sınırlama kaldırıldı.” dedi.  

“LİSANSSIZ ELEKTRİK ÜRETİM SEKTÖRÜ HAREKETLENECEK” 

Düzenlemeyle ilgili açıklama gerçekleştiren Erkan, şu bilgileri paylaştı: “Kurulu güç üst sınırı olmaksızın tüketim sözleşme güçleri toplamı kadar güçte üretim tesisleri kurulabilecek. Aynı dağıtım bölgesinde olmak şartıyla tüketim noktasından farklı yerlerde arazide üretim tesisi kurulabilecek. İletim seviyesinden bağlı tüketim tesislerine kuracakları üretim tesisi için iletimden veya dağıtımdan bağlanma hakkı verilebilecek. Aynı tüzel kişiliğe ait ve aynı tarife grubunda olan tüketim tesisleri sözleşme güçleri toplamı kadar güçte üretim tesisleri kurabilecek. Aylık mahsuplaşma sonucu üretim fazlası enerji, kendi tüketici tarife grubu üzerinden satılabilecek." (AA)
 
 

YORUM EKLE

Aemot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını