ÇİN’İN YENİLENEBİLİR ENERJİ ÜRETİMİ 1 TRİLYON KWH’İ GEÇTİ

Çin Ulusal Enerji İdaresi 24 Aralık’ta, ülkedeki enerji üretimine dair verileri açıkladı. Çin’de yenilenebilir enerjiye dayalı kurulu güç bu yıl ilk defa 1 milyar kilovatı geçti.

ÇİN’İN YENİLENEBİLİR ENERJİ ÜRETİMİ 1 TRİLYON KWH’İ GEÇTİ
Endüstri 40 Zirvesi

Yeni enerjiye dayalı yıllık elektrik üretimi de ilk defa 1 trilyon kilovatı geçti. Bu kapsamda, hidroelektrik ve rüzgar enerjisi alanlarındaki kurulu güç de 300 milyon kilovatı geçti.    

Öte yandan, Çin’de temiz enerjilerin kullanım oranının yükseltilmesi konusunda da adımlar atıldı. Bunlar arasında rüzgar gücünün kullanım oranı yüzde 96,9’a, güneş enerjisinin kullanım oranı yüzde 97,9’a, hidroelektrik enerjisinin kullanım oranı ise yüzde 97,8’e ulaştı.    

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ile Ulusal Enerji İdaresi, Çin’in karbon zirvesi ve karbon nötr taahhütlerini yerine getirmek için aldığı tedbirlerin bir parçası olarak, bu yıl itibarıyla çöl bölgelerinde toplam kapasitenin 100 milyon kilovata yükseltilmesi amacıyla bir dizi büyük ölçekli rüzgar ve güneş enerjisi projesi gündeme aldı. 30 milyon kilovat kapasiteli ilk projelerin inşası Ekim sonunda başlatıldı.

Çin’in çöl toprakları, esas olarak Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, Ningxia Hui Özerk Bölgesi, İç Moğolistan Özerk Bölgesi ile Qinghai ve Sha’anxi eyaletlerinde bulunuyor. Geniş rüzgar ve güneş enerjisi kapasitesine sahip bu bölgelerdeki geliştirilebilir enerji kaynakları, ülke toplamının en az yüzde 60’ını oluşturuyor.

HAM PETROL VE DOĞALGAZ ÜRETİMİNDE DEVAMLI ARTIŞ    

Çin Ulusal Enerji İdaresi’nin verilerine göre, Çin’de bu yıl ham petrol üretiminin 199 milyon tonu bulması ve Çin’in son iki yıldır bu konuda sürdürdüğü artışı bu yıl da devam ettirmesi bekleniyor. Ayrıca, doğalgaz üretiminin de 206 milyar metreküpe ulaşması öngörülüyor.    
 


 

YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını