BOTAŞ İSTASYONLARININ İLK YATIRIM MALİYETİ YÜZDE 50 AZALDI

Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) Doğal Gaz Basınç Düşürme ve Ölçüm İstasyonlarının (RMS/A) tasarımını yenileyerek ilk yatırım maliyetini yüzde 50 oranında düşürdü.

BOTAŞ İSTASYONLARININ İLK YATIRIM MALİYETİ YÜZDE 50 AZALDI
Endüstrideara

BOTAŞ' tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, doğal gaz ana iletim hattından gelen yüksek basınçlı doğal gazın, düşük basınçlı kullanımın olduğu yerlere iletilmesi için ihtiyaç duyulan ekipmanı basitleştirildi.

Doğal gaz ana iletim hattından gelen yüksek basınçlı doğal gazın, düşük basınçlı kullanımın olduğu sanayi kuruluşlarına ve konutlara iletilebilmesi için gereksinim duyulan basınç düşürme istasyonlarına ilişkin teknik şartname, BOTAŞ çalışanlarının proaktif katkılarıyla yeniden oluşturuldu.

Mevcut şartnamede bulunan istasyon tasarımındaki, mekanik, otomasyon, ölçüm, elektrik ve telekomünikasyon sistemleri, alanında uzman çalışma grupları marifetiyle modernize edildi.

BOTAŞ tarafından hazırlanan Kompakt Tip RM-A İstasyonu şartnamesinin yürürlüğe girmesiyle birlikte, Dağıtım Firmaları ile OSB tarafından tesis edilecek düşük kapasiteli A Tipi Basınç Düşürme ve Ölçüm İstasyonlarında, ölçüm güvenliğinden ödün verilmeden, işletme ve ilk yatırım maliyetleri azaltıldı. Böylelikle bir istasyonun ilk yatırım maliyeti yüzde 50 oranında azalmış oldu. (AA)

YORUM EKLE

Aemot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını