banner1322
x

BİTLİS’İN RÜZGAR ELEKTRİĞE DÖNÜŞÜYOR

Bitlis’in Rahva Bölgesi’ne kurulan rüzgar enerji santralinin montajı tamamlandı ve ilk türbinle elektrik üretimine başlandı. Proje ile 20 bin nüfusun enerji ihtiyacının karşılanması hedefleniyor.

BİTLİS’İN RÜZGAR ELEKTRİĞE DÖNÜŞÜYOR
Merus Power, Aha Teknoloji Teşvik

Bitlis, coğrafi yapısı nedeniyle rüzgar enerjisinden elektrik üretebilecek önemli şehirler arasında yer alıyor. Bu potansiyeli hem yerli enerjiye dönüştürmek hem de ekonomiye katkı sağlamak amacıyla önemli bir yatırım hayata geçecek. Rüzgar enerji santralinin 4 türbinden oluşması planlanıyor ve 20 bin nüfusun enerji ihtiyacının karşılanması hedefleniyor. Projenin ilk türbiniyle ilgili montajı tamamlandı ve elektrik üretmeye başladı. 

4,8 MW ELEKTRİK ÜRETİMİ SAĞLANDI

Konuyla ilgili açıklama yapan İşletme sorumlusu Buğrahan Hasgül, “Bölgedeki rüzgar ölçüm direklerinden iki yıl boyunca aldığımız veriler olumlu bulundu. Santral projesi kapsamında her biri 500 ton ağırlığında 4 türbin kullanılacak. Rüzgar hızının istenilen seviyede olduğu Rahva düzlüğünde Difer Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından yapılan yatırımla kurulan ilk türbinden saatte 4,8 megavat elektrik üretimi sağlanarak enerji nakil hattına aktarıldı. Kurduğumuz 4149 rüzgar türbinin iki kanadının uzunluğu 149 metre. Rahva bölgesinde bulunan 4,8 MWh gücündeki türbinin rüzgar olduğunda 24 saat çalışabilecek” dedi.  (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2021, 09:30
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını