banner1322
x

ASPİLSAN ENERJİ KARBON SALIMINI GES PROJESİYLE AZALTACAK 

ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy: “Türkiye’nin ilk silindirik lityum iyon pil fabrikasının çatısına kurulacak olan güneş enerji santraliyle 842 ton karbon salımının önüne geçilecek” 

ASPİLSAN ENERJİ KARBON SALIMINI GES PROJESİYLE AZALTACAK 
Enerji Zirvesi

ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla açıklama gerçekleştirdi. Özsoy, sürdürülebilir bir dünya için doğal kaynakların özenli kullanılması gerektiğine dikkat çekerek “Türkiye Paris İklim Anlaşmasını imzaladı. Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının bir kuruluşu olan ASPİLSAN Enerji'nin 2050 yılı karbonsuz iklim hedefleri konusunda taahhüt veren Avrupa'daki firma, üniversite, araştırma enstitülerinin bulunduğu European Clean Hydrogen Alliance'in üyesi olarak çalışmalarını sürdürüyor” dedi. 

“GES PROJESİNİN KURULU GÜCÜ 1 MW OLACAK” 

Özsoy, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Yakın zaman içerisinde seri üretime geçecek olan silindirik lityum iyon pil fabrikası ileri teknoloji ile donatıldı. Fabrikanın çatısına kuracağımız güneş enerji santralinin toplam kurulu gücü 1 MW olacak. Yılda ortalama 1712 MW/saat üretim yapması planlanan güneş enerji santrali projemiz ile 842 ton karbon salınımının önüne geçilecektir. Tesis kurulu gücümüz ile karşılaştırıldığında elektrik tüketimimizin 8’de 1’ini güneş enerjisinden sağlayacağız. Böylece yakın gelecekte ihtiyacımız olan elektriğin kalan kısmını da Yeşil Enerji Havuzu'ndan tedarik ederek, tüketiminin tamamını yeşil enerjiden karşılayan bir tesis haline geleceğiz. Ayrıca elektrik kullanımımızın yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlandığını, uluslararası geçerliliğe sahip, şeffaf ve takip edilebilir Yeşil Enerji Sertifikası alarak belgeleyeceğiz. Böylece karbon salımı anlamında rol model olacak tesisler arasında yer alacağız” dedi. (AA)

 
 

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2022, 16:12
YORUM EKLE

Aemot

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını