banner1322
x

AKSA ENERJİ 291 MİLYON TL KAR ELDE ETTİ

Aksa Enerji, 2020 yılı ilk yarıyıl finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket, 2020’nin ilk yarısındaki konsolide net kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 27 artırarak 291 milyon lira konsolide net kâr elde etti.

AKSA ENERJİ 291 MİLYON TL KAR ELDE ETTİ
Endüstrideara

Aksa Enerji, 2020 yılı ilk yarıyıl finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) duyurdu. Bilanço rakamlarına göre, Aksa Enerji yılın ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 50 arttırdı ve 3.5 milyar TL seviyesine yükseltti. İlk yarıyılda 291 milyon lira konsolide net kâr elde eden Aksa Enerji, ana ortaklık kârını ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 107 artırarak 222 milyon TL seviyesine ulaştırdı. 

İlk 6 aylık dönemde toplam 709 milyon lira Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kâr (FAVÖK) kaydeden Aksa Enerji’nin FAVÖK’ünün %80’i döviz bazlı satış yapan KKTC, Gana, Mali ve Madagaskar santrallerinden elde edildi. Şirket’in FAVÖK marjı ise yüzde 20,4 seviyesinde gerçekleşti. 

2020 yılı ilk yarıyıl verileriyle ilgili görüşlerini paylaşan Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cemil Kazancı şunları söyledi: “2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgının ekonomik etkilerine rağmen finansal yapımızı güçlendirerek yılın ilk yarısında başarılı bir yol izledik. Her geçen yıl mali açıdan güçlenerek borçluluğumuzu azalttık ve her biri ekonomik değer yaratacak büyük yatırımlara imza attık. Yurt dışına açılmaya karar verdiğimiz 2015 yılında 860 milyon dolar seviyesinde olan borcumuzu bu yılın ilk yarısı itibarıyla 442 milyon dolara düşürdük.” 

Salgın sürecinin getirdiği zorlu ekonomik koşullarda sürdürülebilir kârlılık politikasıyla yatırımlarına devam ettiklerini belirten Cemil Kazancı, “Türkiye’nin yanı sıra KKTC, Gana, Mali ve Madagaskar gibi bölgelerde faaliyet gösteren bir enerji şirketiyiz. 2015 yılında başladığımız yurt dışı yolculuğumuzda, Afrika’nın yanı sıra, geçen Mayıs ayında, 240 MW kapasiteli doğal gaz kombine çevrim santrali kurmak için Özbekistan hükümeti ile bir anlaşma imzaladık. Gerekli yerlerin belirlenmesinden sonra başlanacak santral inşaatının 12 ay içerisinde tamamlayarak devreye almayı hedefliyoruz. Bu zorlu süreç içerisinde yurt dışında yatırım yaparak Türkiye’ye döviz getirmeyi ve şirketin büyümesine katkı sağlamayı amaçlıyoruz” dedi. 
 

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2020, 11:30
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını