20 YILDA YENİLENEBİLİRİN PAYI YÜZDE 40 OLACAK

Schneider Electric Dünya Başkanı ve Üst Yöneticisi Jean-Pascal Tricoire, bugün kullanılan elektriğin sadece yüzde 6’sının yenilenebilir kaynaklardan üretildiğini, 20 yıl içerisinde ise bu rakamın yüzde 40 olacağını belirtti.

20 YILDA YENİLENEBİLİRİN PAYI YÜZDE 40 OLACAK
Endüstrideara

Schneider Electric Dünya Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Jean-Pascal Tricoire, dünyadaki enerji durumunu değerlendirdi. Tricoire, “Kullandığımız elektriğin oranı gelecek 20 yıl içerisinde iki katına çıkacak. Bugün elektriğin sadece yüzde 6’sı yenilenebilir kaynaklardan üretiliyor. 20 yıl sonra bu rakam yüzde 40 olacak.” dedi.  Innovation Summit etkinlik serisinin Türkiye ayağının açılışın konuşmasını gerçekleştiren Tricoire, koronavirüs salgının hayat akışını değiştirdiğine de değindi. Tricoire, konuyla ilgili görüşlerini şu sözlerle anlattı: “Kovid-19 dalgasının ardından iklim değişikliğinin dev bir tsunami gibi gelecek. Schneider olarak misyonumuz enerji ve kaynaklarımızdan en üst düzeyde yararlanmak için herkesi güçlendirmek. İnsanların ekoloji ve teknolojiye bazen itiraz ettiği bir dönemde teknolojinin herkes için ilerlemeyle sürdürülebilirliği birbirine bağlamamıza izin verdiğini düşünüyoruz.”  

“DÜNYA ÇOK DAHA ELEKTRİKLİ OLACAK”

“Enerji kaynak izinin ve karbon ayak izinin gelecek 20 yıl içerisinde yarıya inmesini sağlamak gerekiyor” diyen Tricoire, bu hedefe ulaşabilmek için misyonları net bir şekilde gördüklerini belirtti. Tricoire, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Enerjiyi karbonsuzlaştırmanın tek yolu elektrik olacak. Çok daha elektrikli bir dünyaya hazır olmak gerekiyor. Ancak bu aynı elektrik olmayacak. Yenilenebilir elektrik olacak ve çok daha fazla elektrikli olacak olan dünyanın her yerinde olacak. Bugünkünden çok daha iyi bir gelecek oluşturacak. O gelecek yeşil olacak. Dijital ve elektrikli olan ve çevremizi akıllı ve yeşil hale getirecek bir gelecek görüyoruz.” (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2020, 22:57
YORUM EKLE

Aemot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını