20-23 Aralık tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenecek olan Robot Yatırımları Zirvesi'ne katılacak olan Flokontrol, endüstriyel 5G teknolojisini öne çıkarıyor olacak.

"ENDÜSTRİYEL 5G VERİMLİLİĞİN ARTIRILMASI İÇİN ÖNEMLİ BİR TEKNOLOJİ"

Endüstriyel 5G'nin; fabrikalar, depolar, enerji santralleri, ulaşım ve diğer endüstriyel alanlarda otomasyonun ve verimliliğin artırılması için önemli bir teknoloji olduğunu söyleyen Flokontrol Kıdemli 5G/6G Araştırma ve Geliştirme Mühendisi Osman Tugay Başaran, 5G teknolojisine ilişkin şu şekilde konuştu: "5G altyapısı sayesinde, daha hızlı, daha güvenilir ve daha verimli endüstriyel süreçlerin sağlanmasına yardımcı olurken rekabet avantajı sağlanmış olur. Biz de bu doğrultuda ürün ve sistem entegrasyon kabiliyetlerimizi kablosuz yeni nesil haberleşme altyapısı ile geliştirmek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Endüstriyel 5G altyapısı ile robotik otomasyon süreçlerimizde hedeflediğimiz özellikler;

OACON’DAN 3D VGR UYGULAMALARI OACON’DAN 3D VGR UYGULAMALARI
  • Düşük Gecikme Süresi (Ultra Düşük Gecikme): Endüstriyel 5G, ultra düşük gecikme süresi sağlar. Bu, otomasyon uygulamalarında kritik bir faktördür, çünkü gecikmeler, hızlı tepki gerektiren süreçlerde sorunlara neden olabilir. 5G'nin düşük gecikme süresi, endüstriyel robotlar, otonom makineler ve IoT gibi diğer cihazlar arasında hızlı ve güvenilir veri iletimini mümkün kılar.

  • Yüksek Bant Genişliği: 5G'nin yüksek bant genişliği, büyük miktarlarda verinin hızlı bir şekilde iletilmesini mümkün kılar. Bu, yüksek çözünürlüklü video izleme, büyük veri analizi ve diğer veri yoğun uygulamalar için önemlidir. Özellikle fabrika üretim bantlarından gerçek zamanlı veri alışverişi için hayati önem taşır. Örneğin bir teknikerin konveyörden alacağı gerçek zamanlı motor geribildirim verisi bu özellik sayesinde kolaylıkla elde edilebilir. Bu da Endüstri 4.0 ve akıllı fabrikalara giden yolda AR/VR uygulamalarının onunu açmaktadır.
  • Daha Fazla Cihaz Bağlantısı: Endüstriyel 5G altyapısı, birçok cihazın aynı anda bağlanmasını destekler. Bu, endüstriyel otomasyon sistemlerinde çok sayıda sensör, robot ve cihazın birbirine bağlı olduğu karmaşık ağlar için idealdir.
  • Esneklik ve Ölçeklenebilirlik: 5G, farklı endüstriyel otomasyon ihtiyaçlarına uyum sağlayabilen esnek bir altyapı sunar. İşletmeler, ihtiyaçlarına göre 5G ağlarını ölçeklendirilebilir ve özelleştirilebilir.
  • Yüksek Düzey Güvenlik: Endüstriyel otomasyon sistemleri genellikle hassas verileri işler, bu nedenle güvenlik büyük bir endişedir. 5G, daha iyi şifreleme ve güvenlik özellikleri sunar, bu da endüstriyel ağların daha güvenli olmasını sağlar. Uzaktan İzleme ve Yönetim: Endüstriyel 5G, uzaktan izleme ve yönetim yeteneklerini artırır. Bu, operatörlerin cihazları uzaktan kontrol ederek sorunları hızlı bir şekilde çözmesine olanak tanır.

Bahsi geçen yetenekler akıllı fabrikalar ve bu fabrikalarda kullanılacak olan yapay zeka teknolojileri için oldukça önemlidir. Biz de bu nedenle Endüstriyel 5G'yi AGV ürün grubumuz ile değerlendirmeyi uygun buluyoruz." dedi.

Robotlu endüstriyel uygulamalar açısından oldukça geniş, müşteri isteklerine özgü geliştirilmiş projeleri bulunduğunu söyleyen Başaran, "Ürün gruplarımızı incelendiğinde; Robotlu Paletleme, Robotlu Kolileme, Konveyör ve Taşıma, Robotik Kamera Uygulamaları, İş Makinesi Yağlama Sistemleri üzerine çok farklı uygulamalarımız olduğunu göreceksiniz. Diğer yandan robotlu üretim sistemlerimizin, AGV ürün grubumuz ile entegrasyonu güncel projelerimiz arasındadır." dedi.

İNOVATİF BÜYÜMEYE ODAKLANACAK

Yıl sonu hedefleri ve yeni dönem projelerine ilişkin de bilgi veren Başaran, "Yenilikçi bir Ar-Ge şirketi olarak en önemli hedefimiz inovatif projelerimizin devamlılığıdır. Endüstri 4.0 hatta yapay zeka uygulamalarımız vasıtasıyla Endüstri 5.0 ve akıllı operasyonel fabrikalar için çalışmalarımızı sürdürmeyi hedeflemekteyiz. Bu doğrultuda bahsi geçen Endüstriyel 5G altyapısını robotlu otomasyon sistemlerimiz, AGV gruplarımız ile birlikte "Proof-of-Concept (POC)" projelerle hayata geçirmek yıl sonu hedeflerimiz arasındadır. Diğer yandan her yıl olduğu gibi bu yılda inovatif büyüme, Ar-Ge vizyonu, iş süreçlerinde iyileştirmeler, çalışan memnuniyeti, müşterilerimizin mevcut projelerinin sürdürülmesi ve desteği gibi kalıcı yıl sonu hedeflerimizi hayata geçirmek için çalışmaya devam edeceğiz." dedi.