TCMB YÖNETİMİNDE GÖREV DEĞİŞİMLERİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkan yardımcıları Prof. Dr. Semih Tümen ve Dr. Uğur Namık Küçük ile Para Politikası Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Yavaş görevden alındı.

TCMB YÖNETİMİNDE GÖREV DEĞİŞİMLERİ
Endüstrideara

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan atama kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, TCMB başkan yardımcıları Tümen ve Küçük ile Para Politikası Kurulu Üyesi Yavaş, 1211 sayılı Kanunun 22/A ve 29'uncu maddeleri, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 35'inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 2, 3 ve 7'nci maddeleri kapsamında görevden alındı.

TCMB Başkan Yardımcılığı görevine Taha Çakmak, Para Politikası Kurulu Üyeliğine ise Prof. Dr. Yusuf Tuna getirildi.

TAHA ÇAKMAK HAKKINDA

1981 senesinde Elazığ’da dünyaya gelen Çakmak, Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce İşletme Bölümünden mezun oldu.

Çakmak, 2004 senesinde Deloitte Touche & Tohmatsu’da Denetçi, 2005 senesinde Sosyal Sigortalar Kurumunda Müfettiş Yardımcısı olarak görev aldı. 2005-2019 seneleri arasında Ziraat Bankası AŞ’de Teftiş Kurulu Müfettişi, Operasyon Merkezi Bölüm Başkanlığı İş Tasarımı Yöneticisi, Ankara Perakende Şube Yöneticisi, İnsan Kaynakları Bölüm Başkanı ve Ankara Kamu Kurumsal Şube Yöneticisi olarak görev yapan Çakmak, 2019-2021 seneleri arasında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunda (BDDK) Başkan Yardımcılığı görevini icra etti.

PROF. DR. YUSUF TUNA HAKKINDA

1959 senesinde Trabzon’da dünyaya gelen Tuna, 1981 senesinde Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Mali Bilimler ve Muhasebe Yüksek Okulu Ekonomi-Maliye Bölümü’nü bitirdi.

İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde 1984 ysenesinde İktisat Yüksek Lisans Programını, 1988 senesinde ise İktisat Ana Bilim Dalı Doktora Programını bitiren Tuna, 1991 senesinde doçent, 1997 senesinde ise profesör unvanını aldı.

Tuna, iş yaşamına 1977 yılında Türkiye Zirai Donatım Kurumu Ankara Bölge Müdürlüğünde adım attı. 1980-1982 senelerinde Tarım ve Orman Bakanlığında görev alan Tuna, 1982 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Politikası Ana Bilim Dalında Araştırma Görevlisi oldu.

Yeminli Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetim Belgesine sahip olan Tuna, 2003-2004 seneleri arasında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Yönetim Kurulu Üyesi, 2003-2009 senlerinede ise BDDK Kurul Üyesi olarak çalıştı.
Tuna, çok sayıda yüksek lisans ve doktora tezine danışmanlık yaptı.

4 tane yayımlanmış kitabı, 5 yayımlanmış kitap bölümü ve çok sayıda akademik makalesi olanTuna, evli ve 3 evlat sahibidir.
 

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını