banner1118
x

Elektrikli otomobillerde güvenlik açığı 

Kaspersky Lab uzmanları, öncü bir elektrikli otomobil markasında şarj cihazının siber korsanlarca değerlendirilebilecek açık bulundurduğunu keşfetti. 

Elektrikli otomobillerde güvenlik açığı 
Enerji Zirvesi

Çevresel sürdürülebilirlik için önemli katkılar sunan elektrikli araçların popülerliğinin artması, Kaspersky Lab uzmanlarını uzaktan erişim özelliğine sahip yaygın şarj cihazlarını siber açıklar konusunda kontrol etmeye itti. Yapılan araştırmalarda, ele geçirilen şarj cihazlarına aşırı yükleme yapılarak bağlı bulundukları şebekenin çökertilebileceği belirlendi. Araştırmacılar, şarj cihazına komut göndererek şarj işlemini durdurmanın ya da olabilecek en yüksek akımla şarj etmenin yolunu buldu. Böylece siber korsanların, arabalarını kullanmasını engelleyebileceği gibi sigorta ile korunmayan bir cihazda kabloların aşırı ısınmasına yol açabilecekleri tespit edilmiş oldu.

SALDIRGANIN AĞA Wİ-Fİ ÜZERİNDEN ERİŞMESİ YETERLİ

Elektrik akımını değiştirmek isteyen saldırganın, şarj cihazının bağlı olduğu ağa Wi-Fi üzerinden erişmesi yeterli oluyor. Yerel kullanım için üretilen cihazların, kablosuz ağ güvenliği de kısıtlı olması, saldırganların kolayca erişim sağlayabileceği anlamına geliyor.  Kaspersky Lab istatistiklerine göre, geçen yıl IoT cihazlarına yönelik saldırılarının yüzde 94’ü Telnet ve SSH parolalarından elde edildi.  Kablosuz ağa giren siber saldırganlar şarj cihazının IP adresini kolayca bulduğundan, açıklardan yararlanıp cihazların çalışmasını engelleyebiliyorlar.  Kaspersky Lab Güvenlik Araştırmacısı Dmitry Skylar, tespit edilen tüm açıkların üreticiye iletildiğini ve ilgili yamaların yayınlandığını açıkladı. 
 

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2019, 12:00
YORUM EKLE

Radyo

Halıcı

Dergiler